MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Gościnni Talentem Roku

zlot talentów finał

Środowiskowy Dom Samopomocy w Kórniku „Gościnni” otrzymał nagrodę Talent Roku w dziewiątej edycji Powiatowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych pod nazwą „Zlot Talentów”. Przedstawicieli tej placówki doceniono za spektakl pt. „Mały Książę”. Konkursowe jury komplementowało to przedstawienie za przesłanie, różnorodność planów, uniwersalizm języka, pomysł inscenizacji, a także zaangażowanie dużej i dobrze ze sobą współpracującej grupy aktorów. Przed rokiem, z powodu pandemii, finał odbył się w formule on-line, tym razem natomiast niepełnosprawni artyści z powiatu poznańskiego zebrali się w hali widowiskowo-sportowej w Mosinie.

– Wszyscy bardzo się cieszymy, że po rocznej przerwie ponownie mogliśmy się spotkać w większym gronie. Tym bardziej, że dla osób pracujących na co dzień w Warsztatach Terapii Zajęciowej ten dzień jest świętem. Oni żyją tym przeglądem, bo to właśnie tutaj mogą zaprezentować swoje liczne talenty. A naszym zadaniem jest ich twórczość odkryć i docenić – mówił Antoni Kalisz, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu, który był pod dużym wrażeniem prac zaprezentowanych podczas finału. – Wiele z nich jest  absolutnie wyjątkowych. Co mi najbardziej przypadło do gustu? Chyba teledyski przygotowane przez poszczególne placówki, pozwalające nam na nowo odkryć często znane już piosenki. Ich interpretacje bywają zaskakujące – dodał.

Uczestnicy przeglądu, tak jak w poprzednich latach, mogli się ubiegać o nagrody i wyróżnienia w kilku dziedzinach sztuki: plastycznej, fotograficznej, filmowej, muzycznej czy też teatralnej. – Do konkursu zgłoszono prace z szesnastu, czyli praktycznie wszystkich placówek zajmujących się w powiecie poznańskim rehabilitacją osób z niepełnosprawnościami. Tym razem nieco mniej było form teatralnych, ale wynikało to przede wszystkim z tego, że podczas pandemii trudno było zebrać w jednym czasie wszystkich aktorów. Więcej nadesłano natomiast teledysków. Bardzo dużo zgłoszono również utworów wokalnych. Do tego stopnia, że musieliśmy przeprowadzić preeliminacje – zdradził Jerzy Pelowski z Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie, organizator imprezy.

Wszystkie nadesłane prace oceniało jury. – Byli to fachowcy w poszczególnych dziedzinach. I jak wszyscy zgodnie podkreślili, poziom tegorocznego przeglądu był wyższy niż w poprzednich latach – dodał. W efekcie, w kilku kategoriach przyznano równorzędne nagrody. Tak było choćby w przypadków kategorii teledysków, w której pierwsza nagroda przypadła aż trzem placówkom, z Drzązgowa, Murowanej Gośliny i Kórnika. – Każda praca miała swój urok, wdzięk i styl. We wszystkich dostrzegliśmy też serce, piękno, kreatywność oraz humor – argumentowali swoją decyzję jurorzy. W przypadku spektakli główna nagroda trafiła do reprezentantów Puszczykowa, a w gronie wokalistów najwyżej oceniono występ Kingi Maciejewskiej.

W kategorii plastycznej, gdzie było kilka tematów prac, najwyżej oceniono Kamila Marciniaka, Jana Lisieckiego, Marzenę Szczepaniak oraz dwukrotnie Magdalenę Zgoła. Z kolei z nadesłanych prac fotograficznych największe wrażenie zrobiły te wykonane przez Agnieszkę Górczyńską oraz Paulinę Osińską. – Warto jednak docenić wszystkich, którzy brali udział w przeglądzie. Ma on już zresztą swoją renomę i jest jedną ze sztandarowych imprez organizowanych w powiecie poznańskim – podsumował Antoni Kalisz, który był jednym z tych, którzy wręczali laureatom nagrody i wyróżnienia. W tym miejscu warto tylko przypomnieć, że pierwsza edycja „Zlotu Talentów” odbyła się w 2013 roku. Projekt finansowany jest z budżetu powiatu poznańskiego, a organizatorem zadania pozostaje Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska”.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 28 października 2021