Gra terenowa w Trzeku

gra terenowa w trzeku

W sobotę, 2 września, wokół grodziska w Trzeku, w gminie Kostrzyn, zgromadzili się uczestnicy gry terenowej pod nazwą „Szwedzkie Okopy”. Organizatorem wydarzenia była sołtys Ewelina Kaszowska. Znajdujące się w tej miejscowości wczesnośredniowieczne grodzisko, od którego pochodzi nazwa imprezy, jest zabytkiem archeologicznym objętym ścisłą ochroną konserwatorską. Do dziś zachowały się widoczne w lokalnym krajobrazie ziemne wały grodziska, fosa i majdan – wewnętrzny plac.

To właśnie tam blisko stu uczestników tworzących kilkuosobowe drużyny wyruszyło w trasę liczącą około 3 km rozwiązując zagadki i przeszkody o tematyce: myśliwskiej, przyrodniczej i harcerskiej. Wśród nich nie zabrakło zadania archeologicznego przygotowanego przez pracowników wydziału Powiatowego Konserwatora Zabytków Starostwa Powiatowego w Poznaniu, którzy przy okazji opowiadali o historii grodziska i znalezionych tam zabytkach archeologicznych. Przybyli mieszkańcy z gminy Kostrzyn i innych gmin powiatu poznańskiego otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy i drobne upominki.

Autor: Agnieszka Krawczewska

Opublikowano: 5 września 2023