Relacje
Grzyby na wigilijnym stole
Wieczerza wigilijna składa się z potraw przygotowywanych z płodów ziemi: pola, łąk i lasów. Barbara Ogrodowska w Polskich obrzędach i zwyczajach dorocznych wskazuje, że „był to wyraz hołdu składanego Ziemi-Żywicielce. Taki zestaw dań wigilijnych, spożywanych z wielką powagą i namaszczeniem, miał także zapewnić obfitość zbóż, warzyw, owoców, a rybakom obfite połowy”.
Potrawy z grzybów królowały zarówno na biedniejszych, jak i na bogatszych stołach. Jest tak do dziś. Zbieramy grzyby chętnie, bowiem jest to produkt darmowy, łatwo dostępny, zdrowy i smaczny, a wielkopolskie lasy są wyjątkowo obfite w wyśmienite betki. W kulturze ludowej grzyby były składnikiem dań podawanych podczas Święta Godów „oznaczającego okres od Bożego Narodzenia do Trzech Króli” (A. Brencz Wielkopolski rok obrzędowy. Tradycja i zmiana).
Przygotowywano wówczas „zupy grzybowe, kapuścinę z grzybami, żur z grzybami, pierogi, pierożki i uszka z grzybowym nadzieniem, grzyby z burakami, ze śledziami, z kwasem – w zależności od lokalnych zwyczajów” (Stefan i Olga Kłosiewicz Przyroda w polskiej tradycji). Przepisy na tradycyjne dania z grzybami na stronie Smaki powiatu poznańskiego oraz w zakładce kulinarium/przepisy kulinarne. Smacznego!
Przygotował: Instytut Skrzynki