MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Historia pewnej rocznicy

24 kwietnia 1991 roku, po trzyletniej pauzie Sceny na Piętrze, w teatrze przy Masztalarskiej zainaugurowano działalność premierą monodramu „Sammy” Kenetha Hughsa w reżyserii Zdzisława Wardejna z udziałem Romana Wilhelmiego. Spektakl odbył się z inicjatywy Romualda Grząślewicza, nowego szefa Sceny na Piętrze. Dzisiaj upływa dokładnie 27 lat od tego wydarzenia. Roman Wilhelmi obchodziłby w tym roku 82. urodziny, a ten, który Go zaangażował do ostatniej w Jego życiu premiery ma 77 lat. Wilhelmi, Wardejn i Grząślewicz są rodowitymi poznaniakami.

Pamięć o wybitnym Aktorze i Obywatelu Miasta Poznania szczególnie jest czczona podczas dorocznych Dni Romana Wilhelmiego w Poznaniu – 6 czerwca, w dniu jego urodzin i 3 listopada, w rocznicę śmierci. Uroczystości odbywają się pod pomnikiem na Skwerze Jego imienia, w teatrze i w galerii prezentującej okolicznościową wystawę „Dopóki w naszej pamięci”. Ponadto, na zlecenie Fundacji Tespis, w kinie Muza miały miejsce projekcje filmów fabularnych z udziałem Romana Wilhelmiego. Na zaproszenie Fundacji Tespis w kilku seansach uczestniczyli Henryk Talar i Filip Bajon, też poznaniak.

Już dzisiaj zapraszamy na tegoroczne Dni Romana Wilhelmiego. 6 czerwca spotykamy się pod pomnikiem Mistrza i w Scenie na Piętrze, a dzień później w Bibliotece Raczyńskich na spotkaniu z Jerzym Płońskim, autorem książki „Alternatywy 4. Przewodnik po serialu i rzeczywistości”.

Informacja prasowa

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 24 kwietnia 2018