HIV i AIDS cały czas pozostają groźne

Co roku 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. W ramach obchodów pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu przeprowadzą wykłady dla uczniów na temat podstawowej wiedzy z zakresu HIV/AIDS. 29 listopada, 1 i 4 grudnia w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu os. Mielżyńskiego oraz 30 listopada w XX Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu na os. Wichrowe Wzgórze. Zainteresowani uczniowie po zakończeniu wykładów będą mogli skorzystać z punktu informacyjno-edukacyjnego i otrzymać materiały edukacyjne.

W Poznaniu i powiecie poznańskim od stycznia do15 listopada 2023 r. zarejestrowano 95 nowych zakażeń HIV w tym: 25 kobiet i 70 mężczyzn. Na AIDS zachorowało 6 osób (mężczyźni), liczba zgonów z powodu AIDS – 1 osoba (mężczyzna). Na koniec 2022 r. odnotowano 105 przypadków HIV i 4 AIDS. Anonimowo i bezpłatnie można wykonać test w kierunku HIV w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w Poznaniu przy ul. Mickiewicza 5/4. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy w 2022 r. zgłoszono 2384 nowo wykryte zakażenia HIV, co w porównaniu do roku 2021 stanowi wzrost o 103 proc.

Autor: Cyryla Staszewska, rzecznik prasowy PSSE

Opublikowano: 28 listopada 2023