MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi

HIV i AIDS wciąż groźne

światowy dzień Aids

Co roku 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji organizowane są różnorodne działania mające na celu upowszechnianie wiedzy i profilaktyki HIV/AIDS. Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa wielkopolskiego po raz piętnasty jest organizatorem konkursu „Nie daj szansy AIDS” dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W tym roku nawiązała współpracę z Polskim Towarzystwem Oświaty Zdrowotnej – Oddział terenowy w Poznaniu, które pozyskało grant z programu „Pozytywnie Otwarci”.

Filmy wskazują na zachowania pozwalające chronić się przed HIV i zachęcają do wykonania testu w kierunku zakażenia po każdej sytuacji ryzykownej. Konkursy powiatowe zakończyły się 9 listopada. W powiecie poznańskim zwyciężyli Nicole Nowak, Mateusz Glinkowski i Mateusz Blige – uczniowie Technikum TEB Edukacja sp. z o.o. w Poznaniu. Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada o godz. 11.00 w Auli Technikum TEB Edukacja sp. z o.o. w Poznaniu Rynek Jeżycki 1/ Kraszewskiego 2.

Konkurs „Nie daj szansy AIDS” ma na celu edukowanie o HIV oraz innych chorobach przenoszonych drogą płciową. To niezwykle istotne, bo statystyki nie wyglądają optymistycznie. Według danych NIZP-PZH w 2017 r. HIV rozpoznano w Polsce u 1526 osób, z czego aż u 206 (13 proc.) z województwa wielkopolskiego. Spośród 120 osób, u których rozpoznano AIDS, co szósty był mieszkańcem Wielkopolski. Tym samym Wielkopolska zajęła niechlubne, drugie miejsce w Polsce pod względem nowo wykrytych zakażeń HIV i pierwsze ex-aequo z województwem śląskim, jeśli chodzi o zachorowania na AIDS.

Alarmujący jest też fakt, że w województwie miało miejsce aż 16 proc. wszystkich odnotowanych w naszym kraju zgonów spowodowanych przez AIDS.
W Poznaniu od 1 stycznia do 15 listopada br. zarejestrowano 82 przypadki HIV (61 w mieście, 21 w powiecie), i 6 zachorowań na AIDS (4 w mieście, 2 w powiecie). Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczęło nowa odsłonę kampanii społecznej pod hasłem „Mam czas rozmawiać” ze szczególnym uwzględnieniem Europejskiego Tygodnia Testowania, który potrwa do 30 listopada br.

W 26 miastach Polski w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) można wykonać anonimowo i bezpłatnie test na obecność wirusa HIV. Aktualne adresy i godziny pracy wszystkich PKD w Polsce znajdują się na stronie internetowej www.aids.gov.pl w zakładce „Testy na HIV”.

Autor: Cyryla Staszewska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 28 listopada 2018