MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

III dzień NGO i Festiwal Piwa

W Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie odbył się III Dzień Organizacji Pozarządowych. – To dla nas bardzo ważne wydarzenie, bo to właśnie te organizacje sprawiają i powodują, że jesteśmy społeczeństwem obywatelskim i sami potrafimy o siebie zadbać. Dlatego, jako powiat poznański, aktywnie je wspieramy – mówił starosta poznański Jan Grabkowski.

I Dzień Organizacji Pozarządowych odbył się przed dwoma laty w Starostwie Powiatowym w Poznaniu. – I ku naszej radości cieszył się on sporym zainteresowaniem ze strony przedstawicieli tak zwanego trzeciego sektora. To dało nam poczucie, że działamy w bardzo dobrym kierunku, a nasza inicjatywa spotyka się z dużym zainteresowaniem. Dlatego postanowiliśmy kontynuować spotkania – dodał starosta poznański.

– Nie chcieliśmy przy tym popadać w rutynę i dlatego za każdym razem wybieramy inne miejsce, do którego zapraszamy ludzi związanych z NGO-sami. W ubiegłym roku byliśmy w poznańskim Hotelu Sheraton, gdzie odbywał się finał współorganizowanej przez nas akcji „Pierwszy krok wioślarski na terenie powiatu poznańskiego”. Teraz wybraliśmy Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, ponieważ jest to wyjątkowo ciekawe miejsce – mówi Jan Grabkowski.

Uczestnicy III Dnia Organizacji Pozarządowych mieli okazje wziąć udział w panelach tematycznych, a także wysłuchać prelekcji dr Marka Rezlera oraz red. Krzysztofa Ratajczaka. W trakcie spotkania podsumowano również pilotażową edycję Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu Poznańskiego (można przeczytać o tym TUTAJ). Dla gości zagrali również młodzi, utalentowani muzycy Kinga oraz Jakub Pawlak. Całą imprezę zakończyło integracyjne ognisko.

Równolegle w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie odbywał się Festiwal Piwa. – Jego głównym celem jest przedstawienie historii i tradycji spożywania piwa na ziemiach polskich. Wydarzenie ma charakter edukacyjno-rekreacyjny – zapewniał Mariusz Gąszczołowski, główny specjalista ds. promocji i marketingu w Muzeum.

– Podczas imprezy prezentujemy małe i średnie browary z Wielkopolski, charakteryzujące się produkcją wyjątkowych i rzadko spotykanych piw. Tylko u nas można zobaczyć, jak zrobić piwo w domu i dowiedzieć się o leczniczych walorach tego trunku. Ukazujemy również znane od starożytności zalety kosmetyczne piwa, a także walory kuchni piwnej – dodał Mariusz Gąszczołowski. Podczas Festiwalu piwosze mogli też oddać się degustacji.

Tego dnia w Szreniawie przygotowano jednak atrakcje nie tylko dla miłośników złocistego trunku. Dla najmłodszych zorganizowano pouczającą grę terenową, były konkursy i zabawy, a także przejażdżka bryczką do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Na festynie można było również zobaczyć m.in. wypiek chleba, pokaz toczenia kufli, posłuchać występów artystycznych oraz zobaczyć zlot zabytkowych samochodów marki Citroen. Uczestnicy Festiwalu Piwa, jak i III Dnia Organizacji Pozarządowych nie mogli zatem narzekać na nudę.

Protokół z III Dnia Organizacji Pozarządowych

Relacja w WTK TUTAJ

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 3 czerwca 2018