MenuMenu główne
Powiat Poznański
Plakat dotyczący naboru wniosków o dofinansowanie ogrzewania proekologicznegoLink do opłat urzędowych onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Instytut na seminarium

Spycimierskie Boże Ciało

W dniach 21-23 listopada odbyło się VIII Seminarium Spycimierskie, w którym uczestniczyła Karolina Echaust, p.o. kierownik Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego. Podczas wydarzenia odbyło się wiele spotkań, wystąpień i dyskusji, dotyczących ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Pierwszego dnia uczestnicy zwiedzali Centrum Spycimierskie Boże Ciało. Następnie zaprezentowano wystąpienia dotyczące badań, koncepcji ochrony czy promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a na koniec zaproszono uczestników na spacer szlakiem „Spycimierska droga”. Drugiego dnia seminarium podczas spotkania w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Uniejowie, odbyła się debata na temat Nauka i praktyka dla niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Poruszono także problematykę praktycznych aspektów ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Na przykładzie tradycji plecionkarstwa dyskutowano na temat strategii komunikacji w ramach partycypacyjnego zarządzania dziedzictwem kulturowym.

Jak możemy przeczytać na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Spycimierskie Boże Ciało ma około dwustuletnią tradycję i spośród innych procesji Bożego Ciała obchodzonych w kraju wyróżnia ją wyznaczenie trasy procesji kwietnym dywanem usypywanym w celu oddania czci Bogu, który według tradycji ludowej tego dnia „schodzi z ołtarzy. Kwiaty niemal od zawsze wpisane były w obchody tego święta. „Spycimierski dywan kwiatowy” liczący około kilometra długości usypywany jest z kolorowych płatków oraz całych kwiatów ogrodowych i polnych. Praca nad jego przygotowaniem jest zadaniem angażującym całą społeczność spycimierskiej parafii liczącą niewiele ponad 600 osób.” W 2018 r. na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wpisano Procesję Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu. Natomiast w 2021 r. Tradycja dywanów kwietnych na procesje Bożego Ciała, została wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Przygotował: Instytut Skrzynki

Spycimierskie Boże Ciało

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 listopada 2024