MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Instytut podpisał list intencyjny

spotkanie w uniejowie

W Uniejowie odbyło się VII Seminarium Spycimierskie w Uniejowe, podczas którego Liliana Kubiak, zastępca dyrektora Instytutu Skrzynki, opowiedziała legendy i wielkopolskie zwyczaje związane z tradycją przygotowywania rogali świetomarcińskich. Prezentację przypieczętowała degustacja wyśmienitych certyfikowanych rogali przygotowanych przez Piekarnię i Cukiernię „Pod Strzechą”, członka Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego” – szlaku, którego Instytut jest operatorem. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele samorządów, organizacji, stowarzyszeń, uczelni i instytucji kultury z całej Polski, którzy nie tylko zaprezentowali swoje osiągnięcia w promocji i ochronie dziedzictwa kulturowego w swoim regionie, ale także podpisali list intencyjny o współpracy w tym zakresie.

Tym samym zobowiązali się do realizacji założonych celów, m.in. identyfikację i wspólną dokumentację elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego w swoich społecznościach, zapewniającą reprezentację i ochronę tych tradycji. Grupa ta będzie dzielić się wiedzą, umiejętnościami i najlepszymi praktykami w celu wzmocnienia potencjału instytucji, w których działają, ale też lokalnych społeczności. Ważnym zadaniem będzie również opracowywanie i wdrażanie programów podnoszących świadomość społeczną na temat znaczenia niematerialnego dziedzictwa kulturowego, wspierających poczucie dumy i zrozumienia wśród członków społeczności. Uczestnicy projektu będą też zachęcać do wspólnych inicjatyw badawczych, które przyczynią się do zrozumienia i nowoczesnego podejścia do ochrony tego dziedzictwa. Wzajemne wsparcie pozwoli na szersze promowanie inicjatyw na poziomie lokalnym, krajowym, ale również międzynarodowym.

– Bardzo cieszymy się z zaproszenia do tej wyjątkowej współpracy – zaznacza Liliana Kubiak. – Instytut Skrzynki jest najmłodszą instytucją, która bierze udział w tym projekcie. Oznacza, to że organizatorzy dostrzegli nasz potencjał, ale też dali szansę na poznanie dobrych praktyk w zakresie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz bezpośredniego kontaktu z promotorami lokalnych zwyczajów i tradycji z różnych części kraju. Jednocześnie jest to również platforma, którą wykorzystać możemy do promowania innych projektów, które tworzymy i realizujemy, jak np. szlak kulinarny powiatu poznańskiego – przypomina.

O Dworze w Skrzynkach pojawiła się również informacja na stronie Region Wielkopolska.

Źródło: Instytut Skrzynki

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 17 listopada 2023