MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Jak wypromować gminę?

Co dziś może skutecznie wypromować gminy powiatu poznańskiego? – na to pytanie  szukali odpowiedzi uczestnicy debaty w ramach akcji „Spotkajmy się w Powiatowej 17.”, która odbyła się 13 czerwca w Murowanej Goślinie. Wzięli w niej udział m.in. starosta poznański Jan Grabkowski, wicestarosta Tomasz Łubiński, a także Krzysztof Galbas ze specjalistycznego gabinetu chirurgicznego, Małgorzata Perczyńska z Ośrodka Agroturystycznego Rozmaitości w Pławnie, Krzysztof Stern ze Stowarzyszenia Jedna Chwila, Michał Motyl ze Stowarzyszenia Park Dzieje oraz Radosław Szpot, dyrektor przedszkola Smocze Wzgórze.

Na promocję gminy spojrzeć można z różnych perspektyw: mieszkańców, organizacji pozarządowych, gminy czy też powiatu. Rozsławić gminę mogą spektakularna inwestycja, dobra drużyna sportowa, a także ważne wydarzenie kulturalne. – Powiat poznański wzmacnia wizerunek gminy oraz wspiera finansowo wydarzenia, które odbywają się na jej terenie. Jesteśmy różni i różne rzeczy nam się podobają. Dlatego też warto wspierać różnorodne inicjatywy – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański.

Już około 30 tysięcy osób obejrzało widowisko “Orzeł i Krzyż” organizowane przez Park Dzieje. To narracyjna forma przekazywania historii z grą świateł i efektami specjalnymi. To jednak nie jedyny pomysł na promocję gminy Murowana Goślina. Jej wielkim atutem jest… przyroda, a konkretnie Puszcza Zielonka. Lasy, jeziora, szlaki rowerowe czy też szlak kościołów drewnianych przyciągają przecież turystów nie tylko z Poznania i powiatu poznańskiego.

– Chciałabym zrobić tutaj taką małą Toskanię. Zapewniam, że są tutaj ku temu możliwość. Ludzie mają potrzebę przebywania wśród zieleni i ciszy – stwierdziła Małgorzata Perczyńska z Ośrodka Agroturystycznego Rozmaitości w Pławnie. Niewątpliwym kapitałem gminy są też aktywni ludzie, w tym osoby z niepełnosprawnościami, którzy skupiając się w stowarzyszaniach działają na rzecz gminy. – Murowana Goślina oparła się szybkiej suburbanizacji, co również można wykorzystać jako atut do dobrej promocji gminy – dodał starosta.

Akcję „Spotkajmy się w Powiatowej 17.” organizują Fundacja Barak Kultury i „Gazeta Wyborcza”, a wspiera powiat poznański. Cykl siedemnastu debat ma przyczynić się do zdiagnozowania wyzwań i wypracowania nowoczesnych rozwiązań zadań, przed którymi stoją gminy powiatu poznańskiego. Akcja „Spotkajmy się w Powiatowej 17.” to próba zwrócenia uwagi na procesy, które zachodzą w powiecie, a przede wszystkim to chęć wyszukiwania takich kierunków ich rozwoju, by stały się one atrakcyjnymi miejscami do życia. Akcję „Spotkajmy się w Powiatowej 17.” można śledzić na łamach poznańskiego wydania „Gazety Wyborczej” lub TUTAJ.

Autor: Anna Jaworska
Zdjęcia: Maciej Pawlik

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 13 czerwca 2018