MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Jedyny taki dzień w roku

logo 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. – To wyjątkowy dzień. Zwłaszcza w tym roku, ponieważ mija dokładnie sto lat od momentu, kiedy nasz kraj powrócił na mapę Europy i świata. To radosne święto, które powinno jednoczyć wszystkich Polaków – mówi starosta poznański Jan Grabkowski. – Dla nas Wielkopolan ten rok jest szczególny, ponieważ nie tylko świętujemy sto lat niepodległości, ale także setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego – dodaje.

Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu wolności. Wybór tego konkretnego dnia nie był przypadkowy, choć odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. 11 listopada 1918 doszło jednak do kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim, co oznaczało zakończenie I wojny światowej. Wtedy też Rada Regencyjna przekazała władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, który tym samym został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.

11 listopada wojska niemieckie zaczęły także wycofywać się z Królestwa Polskiego, a w nocy żołnierze rozbroili garnizon, który stacjonował w Warszawie. Dzień później Józef Piłsudski otrzymał misję tworzenia rządu. Można więc założyć, że to właśnie tego dnia odzyskaliśmy upragnioną niepodległość. Straconą 123 lata wcześniej, po trzecim rozbiorze, którego dokonały w 1795 roku Rosja, Prusy i Austria. Przez ten czas Polacy dzielnie walczyli o swoją wolność, ale dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na walkę o jej odzyskanie.

Nie zawsze jednak Narodowe Święto Niepodległości było obchodzone w naszym kraju. Po II wojnie światowej, 22 lipca 1945 roku, ustawą Krajowej Rady Narodowej zostało ono zniesione. Do łask przywrócono je dopiero po 1989 roku i upadku komunizmu. Od wtedy też 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. Jak Polacy świętują wydarzenia sprzed dokładnie stu lat? W różny sposób. Tego dnia organizowane są koncerty, przedstawienia, biegi czy też manifestacje. Nie inaczej jest w powiecie poznańskim.

– To ważne, aby w godny sposób uczcić ten wyjątkowy dzień. Zawsze bowiem podkreślam, że ci, którzy nie pamiętają o swojej historii, za nic mają też przyszłość – twierdzi Jan Grabkowski. W powiecie poznańskim o tej historii doskonale pamiętamy. Praktycznie w każdej gminie 11 listopada, a nawet wcześniej, organizowane są imprezy nawiązujące do Narodowego Święta Niepodległości. Obok prezentujemy część z nich. Wydarzenia związane z obchodami można znaleźć na naszej stronie w KALENDARIUM. Linki do imprez można znaleźć także TUTAJ

Na sportowo

Narodowe Święto Niepodległości można obchodzić także na sportowo. Tak jest m.in. w Czerwonaku, gdzie 11 listopada odbędzie się VII Bieg Niepodległości i Marsz Niepodległości Nordic Walking. Każdy miłośnik aktywnego wypoczynku znajdzie tam coś dla siebie. – Oprócz biegów dziecięcych i młodzieżowych, do wyboru będą dwa dłuższe dystanse, na 5 km i 10 km w biegu głównym. Przełajowa trasa zostanie wyznaczona na granicy Czerwonaka, Kicina i Koziegłów – informują organizatorzy. Wszyscy, którzy ukończą swoje biegi, otrzymają okolicznościowe medale.

Tego samego dnia odbędą się 2. ROSbieg Niepodległości w Rokietnicy oraz XV Bieg i Nordic Walking z okazji Święta Niepodległości w Baranowie. W Golęczewie natomiast zorganizowany zostanie rajd rowerowy. Jego uczestnicy pojadą przez Chludowo, Zielątkowo, Dolinę Samicy oraz Sobotę. Start i metę zlokalizowano oczywiście w Golęczewie. Dzień wcześniej, 10 listopada, w Puszczykowie odbędzie się z kolei bieg na orientację pod nazwą „Zostań Powstańcem”. Jego uczestnicy pobiegną w zakolu Warty. Z okazji święta grać będą także szachiści. Ich turniej niepodległościowy zaplanowano w sobotę w Kórniku. (ts)

Muzyczny hołd dla Niepodległej

„Muzyczny hołd dla Niepodległej” to nazwa cyklu koncertów mających nadać artystyczny wymiar przypadającym w tym roku ważnym dla kraju i regionu rocznicom. Główną ideą projektu jest przedstawienie publiczności arcydzieł polskiej muzyki narodowej od romantyzmu do współczesności.  W programie znajdują się utwory m.in. Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego czy Tadeusza Szeligowskiego. Najbliższy koncert z tego cyklu, na który zaprasza m.in. Fundacja Europejczyk, odbędzie się 10 listopada, o godz. 18.00 w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach. Wstęp jest bezpłatny. Projekt jest współfinansowany przez powiat poznański oraz gminy Czerwonak, Suchy Las i Tarnowo Podgórne.

Ciekawie w weekend będzie także w Pałacu Jankowice, gdzie z okazji Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się koncert fortepianowy Tomasza Lisa oraz występ Chóru Parafialnego Canticum Oratio. Ten pierwszy na występ przyleci prosto Wielkiej Brytanii, gdzie zbiera doskonałe recenzje. Artysta specjalnie na tę okazję zaprezentuje utwory naszego wielkiego rodaka, pianisty i kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z ojców niepodległości. Publiczność zgromadzona w Pałacu usłyszy także arcydzieła Fryderyka Chopina oraz Karola Szymanowskiego. Koncert zaplanowano na 10 listopada, na godz. 17.00. Dzień później, o tej samej porze  i w tym samym miejscu, Chór Parafialny Canticum Oratio zaprezentuje program pod nazwą „Wyśpiewać Wolność”. – Będzie to wspaniała podróż muzyczna po historii naszej niepodległej ojczyzny, podczas której będziemy mogli poznać etapy walki o wolność a także wyśpiewać chwałę i zwycięstwo naszego oręża – informują organizatorzy.

Miłośników muzyki poważnej ucieszy również recital fortepianowy Jacka Kortusa, który 11 listopada o godz. 16.00, odbędzie się w kościele parafialnym w Rokietnicy. O tej samej porze w Buku, w hali OSiR rozpocznie się biesiada niepodległościowa. Ciekawą imprezę, z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przygotowano również w hali GOSiR w Dopiewie, gdzie na żywo będzie można posłuchać zespołów AudioFeels, 4te Quartet oraz Orkiestrę Dętą Gminy Dopiewo.

Przedstawienia, wystawy, spektakle…

Święto 11 listopada, to także różnego rodzaju przedstawienia, wystawy i spektakle. W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości GOK Sezam zaprasza na spektakl operetkowy Teatru IWIA „Nasza to krew”. To ciekawa opowieść o mieszkańcach odradzającego się kraju. Publiczność pozna zatem szlachetnego i prawego żołnierza, trwoniącego majątek hulakę oraz piękne kobiety, które to uwodzą dla zabawy, albo zdobywają serca wybranków dla własnych potrzeb
i korzyści majątkowych.

Widowisko składa się z trzech różnorodnych obrazów scenicznych takich jak: „biesiada” – huczny raut w podwarszawskim wyszynku, „karty” – wystawne przyjęcie w posiadłości bankrutującego hrabiego oraz „dożynki”, czyli cieszące oko widza widoki swojskiej wsi. Realizatorzy spektaklu zapożyczyli i nadali nowe znaczenie ariom, duetom i melodiom znanym z najpiękniejszych klasycznych operetek. Włączyli również w choreografię spektaklu tańce przepełnione narodową nutą, takie jak krakowiak, oberek czy mazur.

– To wszystko powoduje, że barwne muzyczne widowisko Teatru IWIA ma niepowtarzalny charakter wiedeńskiej operetki z narodowymi rytmami i daje gwarancję humoru i świetnej zabawy widza. Wstęp jest wolny – informują organizatorzy. Początek spektaklu w Centrum Kultury Przeźmierowo 11 listopada, o godz. 17.00. Zaraz po nim będzie można obejrzeć wystawę pt. „Wolność”, przygotowaną przez koło plastyczne z Przeźmierowa oraz pokonkursową wystawę pt. „Niepodległa”, czyli prace dzieci i młodzieży z gminy Tarnowo Podgórne.

Dwa dni wcześniej, o godz. 18.00 w Buku, w kinie Wielkopolanin, odbędzie się przedstawienie „Zawsze z Tobą Polsko”. Także 9 listopada, w Pobiedziskach, w sali tamtejszego ośrodka kultury, będzie można obejrzeć widowisko historyczne „Szlaki pamięci”. Początek o godz. 18.00. W obu przypadkach wstęp na przedstawienia jest wolny. W holu Pobiedziskiego Ośrodka Kultury można natomiast oglądać wystawę pt. „Orędownicy Niepodległości”, prezentującą sylwetki osób, bez których odzyskanie niepodległości w 1918 roku byłoby znacznie trudniejsze, a być może nawet niemożliwe.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 8 listopada 2018