MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Jesień w domu i zagrodzie

18 września w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie odbędzie się impreza pod nazwą „Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show”. Zaplanowano ją w godzinach 11.00-17.00. „Retro Show”, to już jedenasta z kolei propozycja na spędzenie niedzieli w Muzeum w Szreniawie. Nadchodząca pora roku to okres orki i siewów pod zboża ozime. W czasie imprezy zwiedzający będą mogli zapoznać się z dawnymi sposobami orki zaprzęgiem wolim i konnym. Podążający za pługiem siewca zaprezentuje wysiew rzutowy zboża z płachty.

Na imprezie przedstawione zostaną sposoby zagospodarowywania i przetwarzania płodów rolnych oraz przygotowywania zapasów na zimę. W programie znajdzie się m.in. wyciskanie soku z owoców prasą ręczną, pasteryzacja kompotów, a także kiszenie ogórków i kapusty. Związaną z tym atrakcją będzie zorganizowany w muzealnym sadzie pokaz jednoczesnego suszenia i wędzenia dymem śliwek węgierek. Prezentacja ta będzie odtworzeniem starej, znanej co najmniej od XIX wieku metody, którą stosowano w gminie Szydłów (woj. świętokrzyskie).

Tegorocznemu wydarzeniu będzie również towarzyszył kiermasz przetworów owocowo-warzywnych połączony z ich degustacją. W kiermaszu wezmą udział wytwórcy związani z wielkopolskim oddziałem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, specjaliści ze znanych Zakładów Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Kotlin, koła gospodyń wiejskich oraz lokalne spółdzielnie produkcyjne.

W ramach Retro Show odbędą się pokazy pracy maszyn i urządzeń rolniczych, nie tylko ze zbiorów Muzeum, ale również z kolekcji prywatnych, między innymi Klubu Miłośników Starych Ciągników z Wilkowic. Po raz kolejny pracować będą „Hipolina” – lokomobila produkcji Zakładów H. Cegielski z Poznania z 1919 roku oraz angielskiej firmy Robey w zestawie z młocarnią. Prezentacja zabytków na polu muzealnym zakończy się słynną już „paradą traktorów”.

W Szreniawie nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Nasi milusińscy będą mogli nauczyć się unikalnej sztuki tkania na krosienkach i dużych krosnach. Pobawią się miniaturami maszyn rolniczych, a także popracują na tradycyjnych stępach i żarnach. Młodzi i starsi przyjrzą się dawnemu sposobowi przenoszenia wiader z wodą w tzw. „szuńdach”, zasmakują w potrawach tradycyjnej kuchni. Uwagę przyciągną też niewątpliwie nalewki ze „spiżarni babuni” i kramy jesiennych przetworów.

Podobnie jak w latach  ubiegłych panie z kół gospodyń wiejskich z Rosnówka i ze Szreniawy przygotują potrawy z typowo jesiennych produktów (m.in. jabłka w cieście i szare kluski z kapustą). W sadzie będą też serwowane pyry z gzikiem z oryginalnego parownika, a przy piecach chlebowych chleb wiejski ze smalcem. Oprawę artystyczną zapewnią: Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”, kapela podwórkowa „Wiarusy” ze Śmigla oraz grupa „Blue Voice”.

W związku z imprezą Koleje Wielkopolskie – Partner Muzeum, uruchomią dodatkowe pociągi na imprezę.  Wyjazd (kierunek Szreniawa): Poznań Główny (10:22, 12:48, 15:00). Powrót (kierunek Poznań Główny): Szreniawa (12:14, 13:43, 16:31). Bilety na w/w pociągi w cenie 5 zł. od osoby na podróż w obie strony.

plakat

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 7 września 2016