MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Jubileusz Filantropa

goście podczas jubileuszu Filantropa

Mija 25 lat od ukazania się pierwszego numeru miesięcznika “Filantrop Naszych Czasów”, którego wydawcą jest Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym “Filantrop” w Poznaniu. Fragmenty twórczości literackiej osób z niepełnosprawnościami, a także ich talenty plastyczne i wokalne można było usłyszeć i zobaczyć w piątek, 22 listopada w Poznaniu, podczas uroczystości jubileuszowej.

– Czasopismo powinno żyć, a te żyje dzięki takim ludziom jak redaktorzy „Filantropa”. Dzięki nim ma tak oddane grono czytelników – podkreślił Antoni Kalisz, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu, który w imieniu starosty poznańskiego Jana Grabkowskiego złożył na ręce redaktora naczelnego Marcina Bajerowicza życzenia i przekazał list gratulacyjny.

“Filantrop Naszych Czasów” oddaje głos osobom z różnymi niepełnosprawnościami, stąd jego podtytuł „Pismo Ruchu Twórczego Osób Niepełnosprawnych”. Redakcja chce w ten sposób budować podmiotowy status osób z niepełnosprawnościami i całego ich środowiska.

Inicjatywa wydawania tego miesięcznika zrodziła się w Dębnie nad Wartą koło Jarocina, podczas tworzenia w tej miejscowości domu dla bezdomnych, który istnieje tam do dzisiaj jako dom pomocy społecznej. Pomysłodawcą “Filantropa” był Marcin Bajerowicz, wieloletni dziennikarz “Głosu Wielkopolskiego”, z wykształcenia polonista i krytyk literacki, któremu nigdy nie były obojętne sprawy ludzi pokrzywdzonych przez los.

Do tej pory ukazało się łącznie trzysta numerów miesięcznika, których autorzy mówili i mówią o swoich problemach, sukcesach i radościach. Możliwość publikowania własnych wypowiedzi jest dla wielu z nich istotną formą rehabilitacji społecznej, a dla innych – szansą poznania myśli i przeżyć osób z niepełnosprawnościami.

Udostępnianie łamów “Filantropa” twórcom z niepełnosprawnościami, publikowanie ich wierszy, opowiadań, autobiografii, relacji z wydarzeń, publicystyki, prac plastycznych i fotografii zrodziło kolejny pomysł – wydawania twórczości osób z niepełnosprawnościami w postaci książek. Można było się z nimi zapoznać na stoisku, a ich fragmenty czytała Karolina Kasprzak – zastępca redaktora naczelnego.

Były płynące z serca podziękowania, listy gratulacyjne, bukiety kwiatów, upominki i mnóstwo życzeń: twórczego rozwoju i nadal tej samej wrażliwości. Redaktor naczelny dziękował wszystkim autorom „za twórczy wkład pracy w rozwój czasopisma oraz uświetnianie jego łamów tekstami dotyczącymi problemów osób niepełnosprawnych”.

Autor: Anna Jaworska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 23 listopada 2019