Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Facebook
Instagram
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez
<< Gru 2019 >>
ponwtśrczwptsobnie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Jubileusz Filantropa

Mija 25 lat od ukazania się pierwszego numeru miesięcznika “Filantrop Naszych Czasów”, którego wydawcą jest Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym “Filantrop” w Poznaniu. Fragmenty twórczości literackiej osób z niepełnosprawnościami, a także ich talenty plastyczne i wokalne można było usłyszeć i zobaczyć w piątek, 22 listopada w Poznaniu, podczas uroczystości jubileuszowej.

– Czasopismo powinno żyć, a te żyje dzięki takim ludziom jak redaktorzy „Filantropa”. Dzięki nim ma tak oddane grono czytelników – podkreślił Antoni Kalisz, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu, który w imieniu starosty poznańskiego Jana Grabkowskiego złożył na ręce redaktora naczelnego Marcina Bajerowicza życzenia i przekazał list gratulacyjny.

“Filantrop Naszych Czasów” oddaje głos osobom z różnymi niepełnosprawnościami, stąd jego podtytuł „Pismo Ruchu Twórczego Osób Niepełnosprawnych”. Redakcja chce w ten sposób budować podmiotowy status osób z niepełnosprawnościami i całego ich środowiska.

Inicjatywa wydawania tego miesięcznika zrodziła się w Dębnie nad Wartą koło Jarocina, podczas tworzenia w tej miejscowości domu dla bezdomnych, który istnieje tam do dzisiaj jako dom pomocy społecznej. Pomysłodawcą “Filantropa” był Marcin Bajerowicz, wieloletni dziennikarz “Głosu Wielkopolskiego”, z wykształcenia polonista i krytyk literacki, któremu nigdy nie były obojętne sprawy ludzi pokrzywdzonych przez los.

Do tej pory ukazało się łącznie trzysta numerów miesięcznika, których autorzy mówili i mówią o swoich problemach, sukcesach i radościach. Możliwość publikowania własnych wypowiedzi jest dla wielu z nich istotną formą rehabilitacji społecznej, a dla innych – szansą poznania myśli i przeżyć osób z niepełnosprawnościami.

Udostępnianie łamów “Filantropa” twórcom z niepełnosprawnościami, publikowanie ich wierszy, opowiadań, autobiografii, relacji z wydarzeń, publicystyki, prac plastycznych i fotografii zrodziło kolejny pomysł – wydawania twórczości osób z niepełnosprawnościami w postaci książek. Można było się z nimi zapoznać na stoisku, a ich fragmenty czytała Karolina Kasprzak – zastępca redaktora naczelnego.

Były płynące z serca podziękowania, listy gratulacyjne, bukiety kwiatów, upominki i mnóstwo życzeń: twórczego rozwoju i nadal tej samej wrażliwości. Redaktor naczelny dziękował wszystkim autorom „za twórczy wkład pracy w rozwój czasopisma oraz uświetnianie jego łamów tekstami dotyczącymi problemów osób niepełnosprawnych”.

Autor: Anna Jaworska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 23 listopada 2019


Ogłoszenia Komunikaty

Archiwum