MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Jubileusz “Promyka”

Uroczystość 20-lecia Warsztatów Terapii Zajęciowych „Promyk” w Konarzewie była pełna emocji i wzruszeń. Obok wychowanków i uczestników warsztatów na galę w Konarzewie, w piątek 29 września, przybyli przedstawiciele samorządu terytorialnego, zaprzyjaźnionych warsztatów terapii zajęciowych z powiatu poznańskiego oraz instytucji związanych z pomocą społeczną.

– Nie każdy dorosły z niepełnosprawnością może podjąć pracę, dlatego tak ważna jest wartość, którą tworzą warsztaty. I za to dziękuję w imieniu starosty poznańskiego, radnych powiatu w Poznaniu i swoim własnym – zwrócił się do jubilatów Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. Życzenia złożyli także burmistrzowie: Buku i Stęszewa, oraz wójtowie: Dopiewa i Komornik – gmin, które swoim działaniem obejmuje WTZ „Promyk”.

– Jubileusz naszych warsztatów, to 20 lat pracy, zaangażowania i ogromnego serca wielu ludzi. To nie tylko miejsce rehabilitacji, ale także miejsce, w którym osoby z niepełnosprawnościami doświadczają akceptacji, poczucia bycia ważnym i potrzebnym – mówił Bogdan Maćkowiak, kierownik WTZ „Promyk”. Tym razem ogromu ciepła doświadczyli nie tylko jego pracownicy, ale także ci, dzięki którym warsztaty mogły powstać i funkcjonować. Wyrazem tego były wręczane przez kierownika WTZ “Promyk” statuetki motyli.  

Jednym z prezentów dla kierującego warsztatami była też piosenka „My way” Franka Sinatry, tym razem ze słowami, które ułożyli wspólnie z opiekunami ich uczestnicy. Zaśpiewał ją uczestnik warsztatów, Mikołaj. To piosenka o niełatwej, ale także pełnej zwycięstw drodze Człowieka, który przez 20 lat dbał o to, aby Warsztaty Terapii Zajęciowej w Konarzewie działały jak najlepiej. A co się przez te lata zmieniło?

– Zmieniła się wiedza o warsztatach, a także świadomość rodziców, że takie warsztaty są mogą być bardzo pomocne. Że osoba z niepełnosprawnością nie musi pozostawać w domu, ale może się kształcić w pracowniach, które w warsztatach funkcjonują. My mamy ich aż osiemnaście. To wspólna praca uczestników, terapeutów, psychologów – mówił z dumą Bogdan Maćkowiak. – Obecnie mamy 89 uczestników, w tym wielu na wózkach – dodał.

– Osoby, które tu pracują mają wielkie serca i umiejętności. Potrafią nie tylko rehabilitować swoich podopiecznych, ale także poprzez rozmowę ich wspierać. To osoby, które mają marzenia, by zrobić coś więcej – podkreślił T. Łubiński, wicestarosta poznański. Uroczystość uświetnił występ Moniki Kuszyńskiej, piosenkarki i autorki tekstów, byłej wokalistki zespołu Varius Manx, prowadzącej również działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Nie zabrakło także wspólnie wykonanego utworu z uczestnikami warsztatów.

Autor: Anna Jaworska

 

 

Redaktor: Anna Jaworska
Opublikowano: 29 września 2023