MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Jubileuszowa wystawa

21 maja odbyła się uroczysta inauguracja obchodów 770-lecia Rogalinka. Wydarzenie odbyło się w ramach odpustu parafii, której jednym z patronów jest Matka Boża Wspomożenia Wiernych. Główną częścią obchodów był koncert chóru i orkiestry dętej z Mosiny, a kulminacją było otwarcie plenerowej wystawy 20 wielkoformatowych fotografii z archiwów rodzinnych wsi Rogalinek. Wystawa została dofinansowana ze środków Starostwa Powiatowego w Poznaniu, a beneficjentem zostało Towarzystwo Przyjaciół Dębów Rogalińskich.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Powiatowy Konserwator Zabytków, Wiesław Biegański, zastępca Burmistrza Gminy Mosina, Przemysław Mieloch oraz radni powiatowi i gminni. Fotografie zostały wybrane ze zbioru dokonanego przez Reginę Zajączek i Bogdana Aniołę, autorów 800-stronicowego albumu poświęconego historii mieszkańców, który ma zostać wydany z okazji dożynek wsi, jeszcze w tym jubileuszowym roku. Wystawa ma nowoczesną formę wielkoformatowego druku na wodoodpornych płytach PCV, zainstalowanych na stelażach i rozmieszczonych w miejscach reprezentatywnych wsi. Fotografie charakteryzują się wyjątkowymi walorami estetycznymi i są jednocześnie dokumentami przedstawiającymi historię wsi, jej mieszkańców oraz obyczaje.

Historia wsi jest ściśle związana z ustanowieniem parafii w 1247 r., a część wystawianych fotografii dotyczy historii zabytkowego kościoła i jego parafian. Rogalinek jest jedną z najstarszych wsi w powiecie poznańskim ze specyficzną, bardzo bogatą historią. Ze względu na swoje bliskie położenie względem miasta Poznań i sąsiedztwo wsi z rezydencją pałacową Rogalin, jej mieszkańcy w szybkim tempie przejmowali mody w rozwoju zarówno edukacyjnym, kulturalnym, jak i rolniczym czy gospodarczym.  Ponadto wieś jest położona w okolicy Rogalińskiego Parku Krajobrazowego i posiada wyjątkowe walory przyrodnicze, a przez wieki rozwijało się tu wiele rzemiosł, w tym przede wszystkim wikliniarstwo.

Wielu z mieszkańców wsi uczestniczyło czynnie w czasie I i II wojny światowej jako kombatanci, co składa się na wiele ciekawych historii życia prywatnego mieszkańców. Poprzez zorganizowanie wystawy 20 wybranych fotografii z archiwów rodzinnych, chcemy dać możliwość młodym pokoleniom, a także turystom przyjeżdżającym licznie do wsi, by mogli się zapoznać z dawnymi dziejami tego miejsca. Wybrane do wystawy fotografie uporządkowane są tematycznie:

1. Życie codzienne wsi
– 12 fotografii zaprezentowanych w formie wolnostojącej „harmonijki” na głównej ulicy – Kościelnej, gdzie są przedstawione sytuacje codzienne z życia wsi przed wojną i po wojnie, jak: żniwa, plecenie koszyków, wypas przydomowych zwierząt, dożynki, zabawy, itp. Najstarsze zdjęcie pochodzi z 1915 r. i przedstawia pracę mieszkańców wsi przy wykopkach.

2. Kościół
– 5 fotografii zaprezentowanych również w formie „harmonijki” przy kościele w Rogalinku przedstawia sytuacje związane z życiem kościoła przed i po II wojnie światowej: ślub, chór kościelny z 1936 r., organizację „Młode Polki” działającą przy kościele, procesję i widok kościoła nad Wartą z okresu, kiedy jeszcze nie było wału chroniącego przed powodzią.

3. Szkoła, most i rzeka Warta, skrzyżowanie
– pozostałe 3 fotografie są zaprezentowane pojedynczo, w miejscach, które uległy zasadniczej zmianie w ciągu lat, a były dla wsi szczególnie ważnymi: most w Rogalinku, szkoła, skrzyżowanie. W ten sposób odbiorca może skonfrontować obraz sprzed kilkudziesięciu lat ze współczesnym fragmentem pejzażu.

Dzięki plenerowej formie wystawy i możliwości prezentowania jej co najmniej do września, dotrze ona do dużej ilości odbiorców, a już od momentu montażu odwiedziło ją mnóstwo miejscowych i przypadkowych przechodniów. Wszyscy nie kryją zachwytu nad ciekawymi obrazami, wielu odnajduje swoich przodków, przypomina się mnóstwo anegdot, a niektórych ogarnia wzruszenie. Prezentacja daje impuls do integrowania społeczności wiejskiej i integrowania ponadpokoleniowo rodzin odwiedzających wystawę. Jest to również doskonała forma promocji walorów turystyczno-krajoznawczych powiatu poznańskiego.

Autor: Aleksandra Michalska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 22 maja 2017