Edukacja
Jubileuszowo w Owińskach
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach to miejsce wyjątkowe, które 3 czerwca oficjalnie obchodziło jubileusz 75-lecia swego istnienia. Tu przebogata historia przeplata się z nowoczesnością.
Ośrodek mieści się w jednym z najbardziej niezwykłych miejsc w powiecie poznańskim – w kompleksie pocysterskim w Owińskach. Dzięki pieniądzom unijnym, a także z budżetu powiatu poznańskiego obiekty placówki przeszły gruntową rewitalizację. Łącznie samorząd zainwestował w nią ponad 50 mln złotych, z czego 12 mln stanowiły fundusze unijne. – To serce Owińsk, a nawet całego powiatu poznańskiego, które bije nieprzerwanie już 75 lat. Jest naszą dumą, i pokazuje jak można spełniać marzenia, które skupiają się wokół najmłodszych. Zmiany, jakie przez te minione lata zachodziły w tym miejscu, zarówno pod względem poziomu nauczania, ale też bazy dydaktycznej i warunków bytowych, są powodem naszej wielkiej satysfakcji i radości – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański. – Dziś samodzielnego życia chce się tu uczyć młodzież z całego kraju. Uczniowie mają do dyspozycji nie tylko nowoczesne wnętrza przystosowane do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących – dodał.
Unikatem na skalę światową jest otwarty w 2012 roku Park Orientacji Przestrzennej, który zwyciężył w konkursie „Polska pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” w kategorii „Miejsce przyjazne dzieciom”. Ponadto w placówce działa jedyna w kraju oraz na naszym kontynencie pracownia tyfloakustyczna, służąca usprawnianiu nauczania orientacji przestrzennej przy wykorzystaniu dźwięków otoczenia. Powstaje tutaj również biblioteka zapachów, w której już zgromadzono ponad 6 tysięcy próbek, dzięki czemu poznamy zapach smaru lokomotywy czy pyłu bursztynu. Jak przyznawał podczas jubileuszu Paweł Wdówik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej ośrodek jest bez wątpienia liderem w zakresie edukacji i wspierania uczniów.
– Ta otwartość i wsłuchiwanie się w głos dzieci sprawia, że młodzież po opuszczeniu placówki ma szansę na samodzielne życie. I to nie dzięki rentom czy wsparciu rządowemu, ale edukacji, jaka prowadzona jest w Owińskach – mówił Paweł Wdówik, który pełni również funkcję pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. – W Ośrodku najważniejsze są dzieci. To właśnie na nich skupiają się nasze działania, myśli, marzenia. Szkołę tworzą ludzie, dla których praca jest pasją, powołaniem i misją. Nie tylko nauczyciele czy wychowawcy, ale wszyscy pracownicy dbają o to, by dla uczniów ośrodek był drugim domem. Szczęście dziecka, jego uśmiech i bezpieczeństwo są dla nas wszystkim priorytetem – podkreślał podczas gali Bartłomiej Maternicki, dyrektor placówki w Owińskach.
W Ośrodku mieści się szkoła podstawowa, liceum, szkoła branżowa I stopnia i szkoła przysposabiająca do pracy, a także biblioteka oraz internat. W szkole podstawowej nauka odbywa się na dwóch etapach. Atutem są zespoły klasowe liczące maksymalnie dziesięć osób. Dzięki temu możliwa jest duża indywidualizacja pracy z uczniem oraz zapewnienie mu sprzyjających warunków do wszechstronnego rozwoju. W tak wysoce wyspecjalizowanym oraz doskonale dostosowanym do potrzeb uczniów Ośrodku dzieci biorą udział w zajęciach z terapii pedagogicznej, psychologicznej, profilaktyki społecznej, rehabilitacji ruchu czy hipoterapii. Korzystają z terapii widzenia oraz manualnej, a także uczęszczają na zajęcia z logopedii oraz posługiwania się pismem brajla. Ponadto rozwijają swoje pasje oraz talenty, które potem mogą zaprezentować podczas różnego rodzaju wydarzeń, takich jak choćby gala z okazji 75-lecia istnienia tej znamienitej placówki.
75. urodziny Ośrodka zainaugurowała uroczysta gala, po której zaproszeni goście obejrzeli spektakl z udziałem uczniów i absolwentów placówki. Po zakończeniu części oficjalnej dla wszystkich wychowanków, ich rodziców, a także kadry pedagogicznej placówki w Parku Orientacji Przestrzennej odbył się piknik z wieloma atrakcjami i niespodziankami. Nie mogło również zabraknąć wielkiego tortu z okazji jubileuszu…
Autor: KWG