MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Lis 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Kameralnie i skromnie…

Mosina 11 listopada święto

Tegoroczne Święto Niepodległości odbywało się w cieniu epidemii koronawirusa, która od dłuższego już czasu dotyka nas wszystkich. Uroczystości związane z upamiętnieniem 11 listopada, ze względu na liczne ograniczenia, miały inny charakter niż zazwyczaj. Były kameralne i organizowano je przy zachowaniu wszelkich obostrzeń i zasad bezpieczeństwa. Tak było we wszystkich, mniejszych i większych, miejscowościach powiatu poznańskiego. Bo też wszędzie pamiętano o tych, którzy przed nieco ponad stu laty walczyli o wolność i niepodległość Polski.

W większości gmin złożono wieńce i kwiaty pod pomnikami, były okolicznościowe msze czy też apele. Nie brakowało także innych, czasami bardzo oryginalnych, wydarzeń. Na stronie gminy Rokietnica można na przykład zobaczyć okolicznościowy film, którego tematem przewodnik jest patriotyzm. – Na początku października spotkaliśmy się z seniorami z naszej gminy, aby poprosić ich o wystąpienie w krótkim filmie, w którym opowiedzieliby, czym dla nich jest patriotyzm. Dlaczego zwróciliśmy się właśnie do najstarszych mieszkańców? Odpowiedź właściwie nasuwa się sama – są oni bezpośrednimi świadkami historii, ponieważ sami ją tworzyli – czytamy na stronie gminy.

Pomysłodawcy filmu sami też podkreślają, że w dzisiejszych czasach niejednokrotnie gubimy sens słów „Ojczyzna”, „narodowy”, „patriotyzm”. – Tym bardziej warto wrócić do źródła, żeby przypomnieć sobie, jakie znaczenie kryje się pod tymi hasłami. Dodatkowa korzyść płynąca z takiej współpracy, to bezcenna, bogata dokumentacja filmowa opowieści, które napisało życie naszych bohaterów. Jednak bardzo się myli ten, kto uważa, że dzisiejsza młodzież nie ma w tym temacie nic do powiedzenia. Dlatego poprosiliśmy do udziału również przedstawicieli młodego pokolenia. Ich wypowiedzi były zaskakujące i poruszające – informuje strona gminy Rokietnica.

Bo też dla każdego Święto Niepodległości ma inny wymiar i inaczej jest postrzegane. Zwłaszcza dzisiaj…

Relacje z wydarzeń upamiętniających Święto Niepodległości w poszczególnych gminach powiatu poznańskiego: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Tarnowo Podgórne.

Mosina 11 listopada świętofot. Urząd Miejski w Mosinie

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 13 listopada 2020