MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Ogłoszenia Komunikaty

Kąpiel w fontannie – czy to dobry pomysł?

W upalne dni włączone fontanny miejskie w miastach przyciągają mieszkańców do przebywania w chłodnych miejscach. Bardzo często widzimy się w nich brodzące dzieci a kąpiele w nich mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Fontanny i podobne urządzenia wodne stanowią ozdobne elementy architektury i powinny być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie należy się w nich kąpać, pływać czy pić z nich wody, gdyż może to stwarzać zagrożenie dla zdrowia.

Niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą korzystanie z fontann niezgodnie z ich przeznaczeniem związane są przede wszystkim z niewłaściwym zaprojektowaniem oraz utrzymaniem tych urządzeń. Woda znajdująca się w fontannach ulicznych nie podlega systematycznej kontroli jaka ma miejsce w przypadku wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i wody na pływalniach, nie podlega także stałej dezynfekcji.

Wpływ na jakość wody ma m.in. jakość materiałów instalacyjnych, ich podatność na tworzenie biofilmu oraz temperatura wody. Istotną rolę odgrywają również zanieczyszczenia zewnętrzne pochodzące od zwierząt oraz ludzi. Największe ryzyko stanowi spożywanie wody z fontann oraz kąpiel z uwagi na łatwe przeniesienie mikroorganizmów chorobotwórczych drogą doustną lub wziewną.

Wśród możliwych zanieczyszczeń mikrobiologicznych należy wymienić wirusy (enterowirusy, norowirusy), pierwotniaki pasożytnicze (Giardia, Cryptosporidium) oraz bakterie z rodzaju Legionella. W przypadku skażenia wody tą bakterią, już samo przebywanie w pobliżu źródła aerozolu stanowi znaczące zagrożenie dla zdrowia ponieważ zakażenie może doprowadzić do zachorowania. Dlatego warto pamiętać o prawidłowym korzystaniu z fontann ulicznych oraz innych urządzeń wodnych.

Autor: Cyryla Staszewska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 16 lipca 2024