Kierowcy z Kórnika mają łatwiej (05.09.2022)

logotyp wyborcza.pl nowe

Przez wiele lat mieszkańcy powiatu poznańskiego, by załatwić sprawy związane ze swoimi samochodami, musieli jechać do samego Poznania. Kolejki na Jeżycach były ogromne. Władze powiatu zdecydowały się na inwestycje w kilku największych gminach.

Rejestrowanie i wyrejestrowanie pojazdów, przyjmowanie zawiadomień o ich kupnie lub sprzedaży, nadawanie cech identyfikacyjnych pojazdu czy czasowe wycofanie ich z ruchu – to m.in. sprawy, jakie kierowcy załatwiają w wydziałach komunikacji. W poniedziałek, 5 września otwarto szóstą w powiecie poznańskim filię wydziału komunikacji i transportu Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

To szósta po Czerwonaku, Tarnowie Podgórnym, Stęszewie, Pobiedziskach i Swarzędzu placówka, która jest najnowocześniejszą w powiecie. Mieści się w Kórniku, przy ul. Poznańskiej 83. – Rozpoczęcie pracy kolejnej filii wydziału komunikacji sprawi, że wielu mieszkańców zaoszczędzi czas na dojazd do Poznania. Wszystkie nasze oddziały były organizowane przy współpracy z lokalnymi samorządami, podobnie jest w Kórniku – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański, podczas otwarcia kórnickiej filii, z której mogą korzystać także mieszkańcy okolicznych gmin.

Na prawie 100 m kw. przygotowano m.in. poczekalnię, salę obsługi z trzema stanowiskami, które dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Remont budynku został sfinansowany z budżetu gminy Kórnik. Koszt modernizacji wyniósł około 1,5 mln zł, z czego ponad 75 tys. zł wydano na wyposażenie. Po stronie powiatu poznańskiego było m.in. zapewnienie usług dostępu do internetu oraz uruchomienie stanowisk komputerowych i sfinansowanie sześciu etatów do obsługi klientów.

– Bardzo się cieszę, że mieszkańcy będą mogli korzystać z usług filii powiatowego wydziału komunikacji w Starej Gazowni. Samorząd miasta i gminy zaangażował w to zadanie niemałe środki finansowe. Ale patrząc na statystyki, w ciągu kilku lat zwróci się to bezpośrednio kierowcom w postaci oszczędzonego czasu i kosztów paliwa – powiedział burmistrz Przemysław Pacholski.

W pierwszym półroczu 2022 r. w Wydziale Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Poznaniu zrealizowano prawie 200 tys. spraw, z czego blisko 10 proc. to wnioski związane z rejestracją pojazdów nowych i używanych w gminie Kórnik. Z kolei w tym samym czasie w pięciu filiach wydziału łącznie prowadzonych było prawie 129 tys. spraw.

Gazeta Wyborcza Poznań

Opublikowano: 6 września 2022