MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Kolędowanie to także współpraca

Powiatowe Kolędowanie w Buku to już ponad dwudziestoletnia tradycja wspólnego śpiewania kolęd mieszkańców powiatu poznańskiego. Spotkanie odbyło się 14 stycznia w sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej w Buku. W roli gospodarzy wystąpili: ksiądz proboszcz Andrzej Szczepaniak, wicestarosta poznański Tomasz Łubiński oraz burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam, który powitał gości, życząc radosnego, wspólnego kolędowania. Bo też wyjątkowa jest panująca tutaj atmosfera. Otwarta, pełna entuzjazmu i optymizmu. 

Co temu sprzyja? – Powiat poznański zaczął działać 1 stycznia 1999 roku, wcześniej powstały gminy.  Te dwadzieścia pięć lat samorządu to właśnie współpraca. Nie ma podległości na poszczególnych szczeblach samorządu terytorialnego. Dzisiejsze, tak radosne spotkanie, podczas którego można posłuchać kolęd, pastorałek, utworów o nastroju bożonarodzeniowym jest właśnie przykładem wspólnej inicjatywy Buku i powiatu poznańskiego – mówił Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. 

Podczas kolędowania zaprezentowały się zespoły nie tylko z powiatu poznańskiego. A cappella lub z akompaniamentem śpiewali: Opalenicka Grupa Wokalna, Chór Bel Canto z Dopiewa i Zespół Kameralny Amici Canti z Buku. Chórzystki Opalenickiej Grupy Wokalnej, którą prowadzi dr Leszek Górka, wykładowca akademicki, aranżer i instrumentalista, zaprezentowały radosny i pełen współczesnych akcentów repertuar. Grupa zrzesza osoby, które na co dzień zajmują się pracą zawodową niezwiązaną z muzyką.

Mieszkańców Dopiewa z kolei aktywizuje Chór Bel Canto, który podczas kolędowania śpiewał a cappella. To zespół osób, które lubią rozwijać swoje umiejętności wokalne i realizować się artystycznie. To zaangażowanie, pasję i serce można było zobaczyć właśnie podczas niedzielnego występu. „AmiciCanti” jest z kolei bukowskim zespołem prowadzonym również przez L. Górkę. – Wśród wielu nagród jakie zdobyli wyróżnić można „Brązową wstęgę”, o którą zawalczyli podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej „O złotą wstęgę Solczy” w 2021 roku w Ejszyszkach na Litwie – czytamy na stronie Miejsko – Gminnego Ośrodka w Buku. 

Gościem wieczoru była Agnieszka Różańska, która zaśpiewała z akompaniamentem Jacka Skowrońskiego. Agnieszka Różańska to aktorka teatralna i filmowa, ale także wokalistka.  – Jest aktorką Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Jako wokalistka występowała na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w konkursach Debiuty i Premiery, a także w Koncercie XXX-lecia Festiwalu Piosenki w Sopocie – przedstawił wokalistkę Andrzej Ogórkiewicz, prowadzący kolędowanie. Dla zgromadzonych gości, w niezwyczajnych i jakże ciekawych aranżacjach zaśpiewała m.in. Oj Maluśki Maluśki, Jezus Malusieńki, Przeleżeli do Betlejem, W żłobie leży czy z Wśród nocnej ciszy.

Zakończenie odbyło się tradycyjnie – wspólnie zaśpiewaną kolędą przez wszystkich wykonawców i przybyłych do Sanktuarium.

Relacja z wydarzenia w Telewizji STK.

Tekst: Anna Jaworska 
Zdjęcia: Joanna Michalak

 

Redaktor: Anna Jaworska
Opublikowano: 14 stycznia 2024