MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Koncert finałowy w Lusowie

Koncert w Lusowie

W niedzielę, 6 sierpnia w kościele pw. św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła w Lusowie, Piotr Niewiedział poprowadził finałowy koncert iVenti – Festival, który zorganizowała Fundacja Europejczyk przy wsparciu finansowym m.in. Powiatu Poznańskiego. Publiczności zaprezentowali się m.in. flecista Łukasz Długosz oraz flecistka, solistka i kameralistka Marta Dzięcioł. Tego pierwszego luksemburskie Pizzicato za płytę “Flute Stories” okrzyknęło jednym z najwybitniejszych flecistów na świecie. Artysta nagrał 58 albumów, które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską, i za które otrzymał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród, w tym International Classical Music Award (ICMA), Pizzicato Supersonic Award oraz Fryderyki. Łukasz Długosz był wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Koncert wykonywał m.in w Nowym Yorku, Pekinie, Doha, Berlinie, Paryżu, Londynie, Rydze, Koblenz, Helsinkach. Jego występy były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze rozgłośnie radiowe, takie jak: BBC Radio 3, NDR, SWR, BR4, Deutschland Radio Kultur, Polskie Radio 2, Radio France, RMF Classic.

Artyście towarzyszył na fortepianie historycznym – pianoforte – Marek Toporowski, który jest cenionym solistą – klawesynistą i organistą, kameralistą i dyrygentem. Koncertuje również na klawikordzie i historycznych fortepianach. Otrzymał Pierwsze  Nagrody Konserwatorium w Strasbourgu w dziedzinie organów i klawesynu oraz Dyplom Koncertowy Musikhochschule des Saarlandes (organy). Czterokrotnie otrzymywał Nagrodę Fryderyka, a wiele innych płyt otrzymywało nominacje do tej nagrody.

W nastrojowy klimat muzyki fletowej wprowadziła melomanów także urodzona w Poznaniu i mieszkająca obecnie w Szwajcarii, Marta Dzięcioł. Swoją przygodę z muzykę rozpoczęła w wieku 7 lat i jest absolwentką renomowanej Hochschule für Musik Basel w Szwajcarii. Obecnie rozwija swoje muzyczne zainteresowania u światowej sławy flecisty i pedagoga Felixa Renggliego. W jej dorobku artystycznym jest kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach, solowych i kameralnych oraz solowe koncerty z renomowanymi orkiestrami.

Podczas koncertu w Lusowie Marta Dzięcioł zagrała na legendarnym i unikatowym flecie drewnianym Powell Grenadilla Wood, który został pozyskany dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury oraz szwajcarskiej fundacji Rudolf Moser Stiftung. Artystce towarzyszyła poznańska klawesynistka Natalia Hyżak, która koordynuje współpracę Akademii Muzycznej im.I.J. Paderewskiego w Poznaniu z Mięzynarodowym Instytutem Muzyki Dawnej w Vannes (Francja), prowadzonym przez prof. Bruno Cocset. Od 2013 roku współpracuje także z międzynarodowym zespołem muzyki dawnej Canto Fiorito.

Podczas koncertu można było usłyszeć utwory:

 G.Ph. Telemann – Fantasia nr 10 fis-moll

J.S.Bach – Sonata g-moll BWV 1020

C.Debussy -La fille aux cheveux de lin

Karol Kurpiński – Polonez D-dur

Jan Ladislav Dussek – The Sufferings of the Queen of France,op. 23 na pianoforte

  1. Faure – Morceau de Concours

Józef Elsner – Rondo alla Krakowiak

I.F.Dobrzyński – Andante i Rondo alla Polacca op. 42

Redaktor: Natalia Siejek
Opublikowano: 6 sierpnia 2023