MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi

Koncert z okazji Dnia św. Patryka

plakat

W niedzielę, 17 marca, o godzinie 17.30  Dwór Skrzynki zaprasza wszystkich miłośników muzyki irlandzkiej na niezwykły koncert. Marcin Murawski i Marlena Lewandowska-Kamyszek zabiorą wszystkich chętnych w muzyczną podróż na Szmaragdową wyspę. W klimaty rozbawionej i roztańczonej Irlandii, ale też w tajemniczość snującą się niczym mgła nad wrzosowiskiem wprowadzi słuchaczy niezwykłe brzmienie altówki i fortepianu. W ten wyjątkowy wieczór będzie można posłuchać wybitnych kameralistów, którzy zaprezentują repertuar nieco odmienny, od tego jaki wykonują na co dzień.

Prof. Marcin Murawski światowej sławy altowiolista dyrygent, pedagog i popularyzator muzyki koncertował w większości krajów Europy oraz w USA, Chinach, Tajlandii i Nowej Zelandii. Jest wykładowcą kursów mistrzowskich z altówki i z zakresu muzyki kameralnej na akademiach i uniwersytetach całego świata. Niedawno zresztą w Dworze Skrzynki przedstawił w czasie specjalnego koncertu czwórkę swoich uzdolnionych studentów.

Marlena Lewandowska-Kamyszek jest absolwentką poznańskiej Akademii Muzycznej, w której klasę fortepianu ukończyła z wyróżnieniem. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Obroniła doktorat z zakresu muzyki kameralnej. Obecnie koncertuje głównie jako kameralistka. Współpracuje ze znanymi skrzypkami, altowiolistami i wokalistami. Uczestniczy jako akompaniator w konkursach krajowych i międzynarodowych oraz festiwalach. Pracuje jako adiunkt w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

W czasie Skrzynkowych obchodów Dnia św. Patryka zabrzmi nie tylko tradycyjna muzyka irlandzka, ale również kompozycje Edwarda Swana Hennessy’ego tworzącego na przełomie XIX i XX wieku, a także współczesnego kompozytora amerykańskiego Michaela Kimbera. Skąd taka różnorodność? „Szmaragdowa wyspa”, bo tak poetycko określa się Irlandię, słynie z wyjątkowej muzyki, która ma starożytne, celtyckie korzenie. Nie ma też chyba drugiego narodu tak bardzo rozśpiewanego i zakochanego we wspólnym muzykowaniu jak Irlandczycy.

Unikalne instrumenty muzyczne: flet irlandzki, bodhrán (irlandzki bęben ręczny), harfa celtycka i bardziej „zwyczajne” skrzypce rozbrzmiewają w irlandzkich pubach i domach niemal na co dzień! To stały element kultury tego kraju. Muzyka irlandzka ewoluowała przez wieki, ale zachowała swoją unikatowość wywodzącą się z przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji muzycznej. Stała się filarem irlandzkiego dziedzictwa kulturowego. Miała też znaczący wpływ na muzykę amerykańską, kanadyjską i australijską. Wszędzie tam gdzie docierali irlandzcy emigranci nie brakowało ich skocznych melodii i nastrojowych ballad.

Koncert w Dworze Skrzynki nieprzypadkowo odbywa się właśnie 17 marca. To nie tylko święto narodowe Irlandii, ale przede wszystkim obchodzony na całym świecie Dzień św. Patryka. W tym dniu na ulicach miast, w których mieszkają Irlandczycy odbywają się parady, najważniejsze budynki oświetlane są na zielono, a w pubach, restauracjach i barach obficie leje się whisky i piwo, którego zresztą Św. Patryk jest patronem. Wszędzie też  rozbrzmiewa wspaniała muzyka zachęcająca do tańca i wspólnej zabawy. Jak widać obchody Saint Patrick’s Day są tak atrakcyjne, że przejmują je też inne nacje zafascynowane muzyką i kulturą Szmaragdowej wyspy.

Trunkiem, którym celebruje się obchody Dnia św. Patryka, jest piwo. Nie można więc nie wspomnieć o Browarze Szreniawa, członku Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”. Wyśmienite rzemieślnicze piwa (także bezalkoholowe) z szreniawskiego browaru, które na stałe zagościły w menu restauracji w Dworze Skrzynki, będą również czekały na uczestników szmaragdowego wydarzenia. Aby poczuć irlandzki klimat w Dworze Skrzynki  wystarczy kupić bilet w cenie 35zł. Bilety on-line na https://instytutskrzynki.pl/bilety/ oraz  https://dworskrzynki.pl/bilety/

Źródło: Instytut Skrzynki

plakat

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 16 lutego 2024