MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Koncerty jubileuszowe chóru

Poznański Chór Chłopięcy

Poznański Chór Chłopięcy obchodzi w tym roku 20-lecie swego istnienia, jako Miejska Instytucja Kultury. Choć jego tradycja sięga 1945 roku, kiedy to został powołany do życia przez Jerzego Kurczewskiego, to w 2003 roku dla zespołu otworzyła się nowa karta w jego historii – chór został wzięty pod swoje skrzydła przez Urząd Miasta Poznania, a artystycznie zaopiekował się nim Jacek Sykulski, który również obchodzi swoja dwudziestą rocznicę współpracy z instytucją.

Z tej okazji zostały przygotowane dwa koncerty jubileuszowe po powiecie poznańskim, które zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Artis Choralis, przy wsparciu finansowym powiatu. Poznański Chór Chłopięcy wystąpił w Kościele św. Barbary w Luboniu oraz w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach. Wydarzenie było współrealizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Luboniu oraz Gminny Ośrodek Kultury Sokół w Czerwonaku. Chór na swój jubileusz przygotował specjalny repertuar, na który złożyły się trzy segmenty: “Perły polskiej muzyki sakralnej”, “Muzyka w getcie” i “Poznański Chór Chłopięcy na bis”.

Swoją prezentację Poznański Chór Chłopięcy rozpoczął od kilku dzieł najwybitniejszych rodzimych twórców m.in. Wacława z Szamotuł, Mikołaja Zieleńskiego, czy Feliksa Nowowiejskiego. Drugim elementem repertuaru był artystyczny hołd, w związku z 80. Rocznicą wybuchu Powstania w Warszawskim Getcie. Na program tego projektu, złożyły się kompozycje polskich twórców żydowskiego pochodzenia, których utwory powstawały za murami getta, jak również specjalnie wyselekcjonowane utwory, wpisujące się swoim nastrojem i powagą w tę część koncertu, jak m.in. “Lacrimosa” Zbigniewa Preisnera, “Voices from the past” Jacka Sykulskiego, czy “Yankele” Mordechaja Gebirtiga.

Trzecią i ostatnią część prezentacji jubileuszowej Poznańskiego Chóru Chłopięcego stanowiły utwory gatunkowo nieco lżejsze, które podczas każdego koncertu pojawiają się w jego ostatniej fazie lub są prezentowane na bis, m.in. “Ameno”, “The greatest gift”, czy “Zbójnicki”. Repertuar oraz jego wykonanie bardzo przypadły słuchaczom do gustu. Licznie zgromadzona publiczność, zarówno w Luboniu, jak i w Koziegłowach, przyjęła występy Poznańskiego Chóru Chłopięcego z ogromnym entuzjazmem, nagradzając młodych artystów owacjami na stojąco.

Autor: Joanna Budzińska

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 30 października 2023