MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Konferencja o samorządzie

W dniach 21-22 maja na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. Samorząd terytorialny w III Rzeczypospolitej – osiągnięcia, niepowodzenia i perspektywy rozwoju.

Patronat honorowy nad konferencją objął Prezydenta RP Bronisław Komorowski. Ponadto patronatu udzielili: Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Starosta Poznański Jan Grabkowski oraz Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. Partnerami organizowanej konferencji był Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Starosta Poznański Jan Grabkowski.

W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestników, w tym ponad 50 przedstawicieli świata nauki reprezentujący najważniejsze ośrodki akademickie i badawcze z całego kraju, a także ponad 50 samorządowców z terenu całej Wielkopolski. Konferencję uroczyście otworzył Dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM prof. dr hab. Tadeusz Wallas, zapraszając jednocześnie wielkopolskich samorządowców do rozszerzenia współpracy z Wydziałem oraz udziału w innych przedsięwzięciach naukowych i dydaktycznych organizowanych przez poznańską uczelnię.

Konferencja składała się z czterech zasadniczych części. Pierwszą z nich był wykład inauguracyjny wygłoszony przez Kierownika Zakładu Badań Władzy Lokalnej i Samorządu Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM prof. dra hab. Roberta Kmieciaka pt. Samorząd terytorialny w Polsce – 25 lat doświadczeń państwa demokratycznego. Profesor podsumował najważniejsze osiągnięcia ostatniego 25-lecia wskazując jednocześnie na wyzwania stojące przed polskim samorządem terytorialnym w przyszłości.

Po wykładzie rozpoczęła się druga część spotkania, którą była debata otwarta pt. Ćwierć wieku polskiej samorządności – założenia systemowe a praktyka funkcjonowania z udziałem czterech panelistów. Udział w niej wzięli: Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Wicestarosta Poznański Tomasz Łubiński, Wiceprezydent Miasta Poznania Agnieszka Pachciarz oraz Posłanka do Parlamentu Europejskiego Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Każdy z panelistów wyraził swój własny pogląd na temat roli samorządu terytorialnego z perspektywy 25 lat poprzez pryzmat: administracji rządowej w województwie, powiatu, gminy, metropolii i Unii Europejskiej. Następnie rozpoczęła się burzliwa dyskusja z udziałem naukowców i praktyków samorządowych.

Trzecia część spotkania miała charakter naukowy, gdzie swoje wystąpienia zaprezentowali przedstawiciele świata nauki. W prezentowanych referatach wskazano na współczesne dylematy dalszego rozwoju samorządu terytorialnego, bowiem zdaniem referentów polski model samorządu jest jeszcze projektem niedokończonym i bardzo dynamicznym. Wystąpienia wywołały żywą reakcję i stanowiły przyczynek do dyskusji.

Po przerwie rozpoczęła się czwarta i ostatnia część konferencji, która kontynuowana była następnie drugiego dnia konferencji 22 maja 2015 r. W jej ramach uczestnicy obradowali w czterech panelach tematycznych:
– Kierunki zmian strukturalnych i kompetencyjnych jednostek samorządu terytorialnego
– Wybory samorządowe i kampania wyborcza
– Partycypacja obywatelska na poziomie lokalnym
– Marketing terytorialny i media lokalne

Każdy z paneli kończył się ożywioną dyskusją i wymianą poglądów – zarówno praktyków, jak i teoretyków zajmujących się tematyką samorządową. Całość obrad podsumował prof. dr hab. Robert Kmieciak, który zaproponował, aby tego rodzaju spotkania na styku nauki i praktyki samorządowej odbywały się cyklicznie, a miejscem spotkania był właśnie Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Wymiernym efektem konferencji będzie opublikowanie efektów obrad w postaci artykułów naukowych w czasopismach wydawanych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Podsumowaniem konferencji będzie natomiast specjalnie wydany „Biuletyn Samorządowy”, który do końca września tego roku trafi do wielkopolskich samorządów.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 28 maja 2015