MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi

Konie i łucznictwo

Logo zawodów konnych na skraju puszczy

W najbliższy weekend, 11-13 października, na terenie Ośrodka Jeździeckiego Kawalkada w Rakowni, w gminie Murowana Goślina, odbędzie się finałowy konkurs o Puchar Wielkopolski, a także mistrzostwa Wielkopolski w łucznictwie konnym. – Jak korzystnie wpływa jazda konna na człowieka nie potrzeba dowodzić. Pomaga korygować wady postawy, wzmacnia mięśnie grzbietu, brzucha i bioder. Poza tym poprawia krążenie, oddychanie oraz układ odpornościowy. Ale jeszcze większy wpływ ma na naszą psychikę: jazda konna relaksuje i uspokaja. Z kolei uprawianie łucznictwa to jak uprawianie każdego innego sportu – opisuje te dyscyplinę sportu Michalina Jaskólska z Kawalkady.

– Tutaj liczą się sprawność i element rywalizacji, nawet jeśli rywalizuje się tylko ze sobą. Strzelanie z łuku wymaga skupienia przy oddawaniu strzału, pozwala się wyciszyć i odprężyć i zapomnieć o problemach dnia codziennego, a jednocześnie podnosi poziom adrenaliny. Osobną formą łucznictwa tradycyjnego jest łucznictwo konne. I właśnie na tej odmianie łucznictwa chcieliśmy skupić nasz projekt. Łucznictwo konne to niezwykła dyscyplina, łącząca w sobie dwa różne światy – ludzki i zwierzęcy. Człowiek z łukiem w ręku współpracuje z koniem. Dzięki pełnemu partnerstwu mogą osiągnąć sukces. Mózgiem tego związku jest człowiek, ale sercem jest koń – dodaje.

Klub sportowy Kawalkada jest największym ośrodkiem w Polsce, gdzie można uprawiać łucznictwo konne. Klub jest też oficjalnym ośrodkiem Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego. – Zrzeszamy sympatyków jazdy konnej oraz łucznictwa konnego. Rokrocznie do naszego klubu wstępuje coraz więcej juniorów chętnych pogłębiać umiejętności w łucznictwie konnym. Udział w takich mistrzostwach to dla nich możliwość sprawdzenia zdobytych umiejętności, sprawdzenia się i pochwalenia przed swoimi kolegami i koleżankami. Co przyczynia się do propagowania innego sposobu spędzania wolnego czasu, niż jak to jest obecnie, przed ekranem komputera czy telefonu – zapewnia Michalina Jaskólska.

Puchar Wielkopolski i mistrzostwa Wielkopolski odbywają się już po raz trzeci i są rozgrywane pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego. Do tej pory odbyły się dwie imprezy z tego cyklu, w kwietniu rywalizowano pod hasłem “Na wilczym szlaku”, a w lipcu w zawodach pod nazwą “Strzała w Koronie”. Teraz przyszedł czas na “Starcie na skraju puszczy”, czyli ostatni etap i zarazem finał mistrzostw. – Każdy z etapów obejmuje trzy konkurencje: tor polski, węgierski i koreański. Punkty są sumowane. Prowadzona jest też osobna klasyfikacja dla juniorów do 18 lat oraz dla seniorów – opisuje Michalina Jaskólska.

W zbliżających się zawodach udział weźmie 28 zawodników, w tym 5 juniorów. – To przede wszystkim osoby z  Poznania i okolicznych gmin, Murowanej Gośliny czy Komornik. Są również jednak zawodnicy z zagranicy, z Austrii, Niemiec, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Zawody będą odbywać się przez trzy dni od piątku do niedzieli. Mamy nadzieję, że i tym razem, tak jak na poprzednich etapach, dopisze nam pogoda i widzowie. Tymi zawodami kończymy też oficjalny sezon łucznictwa konnego w roku 2019 – kończy Michalina Jaskólska. Dodajmy, że patronat nad imprezą objął starosta poznański Jan Grabkowski. Więcej informacji na temat zawodów można znaleźć TUTAJ lub TUTAJ.

Zdjęcia ze strony Naturalne pasze dla koni- Gospodarstwo Bogusławie

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 7 października 2019