MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Edukacja

Konkurs języka angielskiego

Już po raz szesnasty uczniowie prowadzonej przez powiat poznański Swarzędzkiej Jedynki oraz zaproszeni goście ze szkół podstawowych z Poznania, Swarzędza oraz Nekli uczestniczyli w konkursie czytelniczym z języka angielskiego organizowanym pod patronatem Wydziału Anglistyki UAM. Tegoroczna edycja zatytułowana była „Real life or fantasy? Legendy o królu Arturze oraz uniwersum J.R.R. Tolkiena”.

Impreza rozpoczęła się od konkursu indywidualnego. Uczestnicy zmierzyli się z testem pisemnym zawierającym zadania konkursowe dotyczące treści lektury „King Artur and the Knights of the Round Table”, fragmentu filmu: „King Arthur: Legend of the Sword” (reż. Guy Ritchie) oraz fragmentu powieści J. R. R. Tolkiena: „The Lord Of The Rings: The Fellowship of the Ring”.  Zwycięzcami tej części konkursu zostali: Barbara Górska (ZS w Nekli), Jarosław Ziętkowski (ZS 1 w Swarzędzu) oraz Łucja Piechnicka (ZS w Nekli).

Po przerwie, młodzież przystąpiła do konkursu drużynowego „Filmowe adaptacje dzieł J.R.R. Tolkiena”. Pytania dotyczyły najpopularniejszych adaptacji w reżyserii Petera Jacksona – trylogii „The Lord of the Rings” oraz „The Hobbit”. Zadania, zaprezentowane w formie prezentacji multimedialnej w języku angielskim, sprawdzały znajomość twórców, obsady oraz oczywiście treści filmów i ciekawostek związanych z ich powstawaniem. W tej części konkursu triumfował zespół z SP nr 67 w Poznaniu, drugie miejsce zajęła drużyna z klasy 4TI ZS 1, a trzecie z SP nr 3 w Swarzędzu.

Uzupełnieniem konkursu był także wykład dr Tomasza Skireckiego z Wydziału Anglistyki UAM zatytułowany „Współczesne ślady legendy arturiańskiej na Wyspach Brytyjskich”. Młodzież wysłuchała niezwykle ciekawej, ilustrowanej pięknymi zdjęciami opowieści o miejscach i zabytkach związanych w legendą o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu, takich jak zamek w Tintagelu, “okrągły stół” w Winchesterze, domniemany grób króla Artura i Ginewry w Glastonbury oraz o ich znaczeniu w kulturze brytyjskiej.

Autor: Anna Golik – Czarnecka

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 8 marca 2018