MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Konkurs dla wrażliwych

Wystartowała XI edycja Konkursu Lodołamacze. – Jest on skierowany do pracodawców, którzy charakteryzują się wyjątkową wrażliwością na tworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych i ich zatrudnianie – mówi Zygmunt Jeżewski, Członek Zarządu Powiatu w Poznaniu, od wielu już lat związany z konkursem, a w trzech poprzednich edycjach przewodniczący kapituły konkursowej.

Co stanowi o wyjątkowości tego konkursu?
Lodołamacze, to w założeniu ludzie, firmy oraz instytucje, które angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych. To właśnie dla nich jest ten konkurs. Nagradzamy w nim najbardziej wrażliwych pracodawców, tworzących nowe miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych. Zdajemy sobie sprawę z problemów występujących na rynku pracy. Wiemy też jak trudno się na nim odnaleźć osobom niepełnosprawnym. Dlatego Lodołamacze mają przełamywać stereotypy, a przy okazji nagradzać, promować i dawać satysfakcję tym pracodawcom, którzy swoimi działaniami potrafią osobom niepełnosprawnym stworzyć szansę. Mają też pokazać innym, że naszych laureatów warto naśladować, ponieważ osoby niepełnosprawne są bardzo efektywne w swojej pracy. Często potrafią być dokładniejsze i bardziej sprawne niż by to się mogło wydawać.

Kto może się ubiegać o nagrodę Lodołamacza?
Nagrody są wręczane w trzech kategoriach: „Zakład Pracy Chronionej”, „Otwarty Rynek Pracy” oraz „Instytucja”. Kapituła konkursowa, której w trzech ostatnich latach byłem przewodniczącym, stara się zwracać szczególną uwagę na to, aby instytucja, która została zgłoszona do nagrody zatrudniała minimum sześć procent osób niepełnosprawnych. Taki jest zresztą wymóg formalny. W przypadku zakładu pracy chronionej, oprócz wymogu statutowego dotyczącego wskaźnika zatrudnienia, bardzo ważne jest to, co w danej firmie dodatkowo robi się dla osób niepełnosprawnych. W tym przypadku mamy bardzo pozytywne przykłady, ponieważ kilka razy już się zdarzyło, że ci, którzy byli przez nas nagradzani, później byli też wyróżniani na szczeblu centralnym. W tym miejscu warto bowiem dodać, że konkurs jest dwustopniowy, najpierw nagrody są przyznawane na poziomie regionalnym, a następnie na krajowym. Jeśli nasi laureaci zostaną tam zauważeni jest to duża satysfakcja nie tylko dla nich samych, ale także dla nas, jako kapituły konkursowej.

Powiat poznański nie tylko wspiera Lodołamacze, ale też sam był w tym konkursie nagradzany…
To prawda. Jednym z pierwszych laureatów był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Nagrody otrzymywał także powiat poznański, Powiatowy Urząd Pracy, wyróżniane były też osoby prowadzące Warsztaty Terapii Zajęciowej. Mamy więc czym się pochwalić. Uczestnicząc w tym projekcie mamy również doskonałą okazję, aby dokładnie analizować rynek pracy. Widzimy, jakie firmy są otwarte na zatrudnianie osób niepełnosprawnych oraz czy znajdują one naśladowców.

A znajdują?
Z najlepszą wizytówką konkursu i zachętą dla innych mamy do czynienia wtedy, gdy szef nagrodzonej firmy potrafi publicznie powiedzieć, że dobre wyniki ekonomiczne jego firmy są także efektem pracy osób niepełnosprawnych.

Kto może zgłosić się do konkursu i ubiegać o nagrodę?
Firmy mogą zgłaszać się same. Mogą również proponować osoby, które szczególnie wyróżniają się w swoich działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych i zasługują na uznanie. Kapituła przyznaje bowiem także dwie nagrody dodatkowe: Lodołamacza Specjalnego i Super Lodołamacza.

Kapituła wybierając tych najlepszych ma trudny orzech do zgryzienia. Jest w kim wybierać?
Kandydatur godnych uwagi jest naprawdę sporo i czasami chciałoby się przyznać więcej wyróżnień i nagród niż jest to możliwe. Choćby na zachętę, żeby pokazać, że firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne mogą osiągać sukces na rynku.

Rozmawiał Tomasz Sikorski

Organizatorami konkursu są Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych i Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Zgłoszenia do XI edycji Lodołamaczy będą zbierane do 30 lipca. We wrześniu nastąpi regionalne rozstrzygnięcie konkursu. Nominacje można przesyłać na adres lodolamacze@popon.pl

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 6 kwietnia 2016