MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Zwycięska koncepcja

Rozstrzygnięty został konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Centrum Kształcenia Praktycznego przy Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu. Jego organizatorem był Powiat Poznański w imieniu i na rzecz, którego konkurs przeprowadziło Stowarzyszenie Architektów Polskich, oddział w Poznaniu. Oficjalne rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

– Do konkursu zgłoszono sześć prac, z czego pięć spełniło kryteria formalne. Wszystkie prace zasłużyły na wyróżnienie i uznanie, ponieważ w umiejętny sposób rozwiązały wszystkie problemy. A te ze względu na trudną lokalizację obiektu były naprawdę spore. Podstawowym kryterium przy ocenie prac była ich funkcjonalność – powiedział podczas uroczystości Romuald Gic, przewodniczący Sądu Konkursowego.

Pierwszą nagrodę w konkursie, w wysokości 30 tysięcy złotych, otrzymali Pilch Architekci Sp. z o.o. Autorami projektu byli Marcin Pilch, Maciej Jaśkowiec oraz Joanna Jędrzejczyk. – Na nasz projekt składają się trzy bloki: sale zajęć praktycznych, część administracyjno-konferencyjna i część hotelowo-gastronomiczna, która jednak także będzie służyć kształceniu. Cieszymy się, że nasza praca została doceniona i teraz czekamy już na rozpoczęcie jej realizacji – stwierdził Maciej Jaśkowiec.

Drugą nagrodę otrzymała Spółka Projektowania Architektonicznego Sadowski, a trzecią Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztof Kozłowski. Laureaci drugiej nagrody otrzymali 20 tysięcy złotych, natomiast do autorów trzeciej nagrodzonej pracy trafiło 10 tysięcy złotych. Wszystkim wyróżnionym nagrody wręczał starosta poznański Jan Grabkowski.

– To dla nas uroczysty dzień, ponieważ Powiat Poznański od długiego już czasu wspiera praktyczną naukę zawodu w prowadzonych przez siebie szkołach. W kompleksowym procesie nauczania, za wiedzą teoretyczną musi podążać doświadczenie zdobyte w faktycznych, lub zbliżonych do realnych, warunkach miejsca pracy – powiedział Jan Grabkowski.

– Chcemy tak kształcić naszą młodzież, by ta po ukończeniu szkoły nie trafiła do prowadzonego przez nas Powiatowego Urzędu Pracy. Cieszę się, że udało się nam zmienić myślenie młodych ludzi i ich rodziców. Dzisiaj kształcenie zawodowe nie jest już czymś gorszym. Wręcz przeciwnie, przygotowanie do zawodu stało się czymś potrzebnym, ponieważ na rynku cały czas brakuje fachowców. I my tych fachowców kształcimy. Nasi uczniowie po ukończeniu szkoły nie muszą szukać pracy, ponieważ praca znajduje ich sama – dodał starosta poznański.

 

Rozmowa z Tomaszem Łubińskim, wicestarostą poznańskim na temat Centrum Kształcenia Praktycznego przy Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu

Jaki jest szacowany koszt inwestycji przy Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu?
Z naszych szacunków wynika, że będzie to ok. 12 milionów złotych. Zaznaczam jednak, że to są nasze szacunki, ponieważ nie możemy się odnieść do innych tego typu obiektów w Polsce, bo takich nie ma. Projektanci potwierdzili jednak wymienioną przeze mnie kwotę. Do tego dojdzie jeszcze koszt wyposażenia obiektu.

Kiedy zacznie się realizacja projektu?
Osiem miesięcy potrwa cykl projektowy. Podejrzewam więc, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wiosną przyszłego roku wystartują prace. Obiekt powinien powstać w 2017 roku.

Co będzie się składać na Centrum Kształcenia Praktycznego?
Pomijając część administracyjno-socjalną będą tam przede wszystkim pomieszczenia do praktycznej nauki zawody, np. mechatroniki. Powstanie tam m.in. szkoleniowa stacja kontroli pojazdów. Uczniowie będą także mieli możliwość pracowania na maszynach cyfrowych w warunkach zbliżonych do fabryki. Oczywiście na maszynach szkoleniowych, a nie produkcyjnych. To wszystko ma pomóc naszym uczniom w rozpoczęciu, i to zaraz po zakończeniu szkoły, pracy zawodowej. Nikt przecież nie pozwoli pracować absolwentowi, który nigdy nie miał do czynienia z konkretną maszyną. A my taką możliwość dajemy. Warto też dodać, że uzupełnieniem kształcenia będą praktyki w firmach, z którymi szkoła współpracuje.

Przy Centrum Kształcenia Praktycznego ma powstać także hotel…
Tak, ponieważ chcemy wykorzystać obiekt nie tylko dla młodzieży. Choćby poprzez organizowanie w weekendy specjalnych kursów dla dorosłych. Jak zatem widać obiekt będzie spełniał kilka funkcji.

Tekst: Tomasz Sikorski

Zdjęcia: Tomasz Sikorski, Klementyna Witczak

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 19 sierpnia 2015