MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Kontrakt na 116 mln zł

autobus solaris

Firma Solaris z Bolechowa w powie poznańskim dostarczy do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie 70 autobusów napędzanych paliwem CNG, czyli sprężonym gazem ziemnym. Łączna wartość kontraktu to ponad 116 mln złotych. Umowę podpisano 4 sierpnia. Miejskie Zakłady Autobusowe Warszawa zamówiły łącznie 70 autobusów, z czego 40 to modele Solaris Urbino 12 CNG, 30 zaś to przegubowe Solarisy Urbino 18 CNG. Nowo zamówione pojazdy charakteryzują się wysokim standardem wyposażenia. Wśród najważniejszych elementów wpływających na komfort podróżowania pasażerów można wskazać: pełnopojazdową klimatyzację, złącza USB umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych, rozbudowany system informacji pasażerskiej czy monitoring, obejmujący przestrzeń pasażerską, a także miejsce pracy kierowcy i obraz przed pojazdem.

Dodatkowym elementem, który ma na celu podniesienie bezpieczeństwa pasażerów komunikacji miejskiej, jest tzw. blokada antyalkoholowa dla kierowców. Urządzenie to wymusza test kierowcy na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. W przypadku gdy test da wynik pozytywny, niemożliwe jest uruchomienie silnika pojazdu. Ponadto w autobusach Solaris Urbino dla MZA Warszawa zamontowane zostaną standardowo tzw. zamknięte kabiny kierowców z oddzielnym wejściem. Zabudowana przestrzeń kierowcy doskonale sprawdza się w czasie pandemii i ogranicza kontakt prowadzącego z pasażerami, tym samym minimalizując ryzyko infekcji.

Zgodnie z podpisaną umową, pierwsze Solarisy Urbino CGN dotrą do Warszawy w kwietniu przyszłego roku. Zakończenie dostaw wszystkich 70 sztuk planowane jest na połowę 2021. Po realizacji tej dostawy łączna liczba Solarisów we flocie warszawskiego MZA wyniesie ponad 1100 pojazdów. – Autobusy, które w przyszłym roku dostarczymy do MZA w Warszawie, będą pierwszymi pojazdami marki Solaris napędzanymi gazem ziemnym we flocie MZA, ale nie jedynymi autobusami CNG, które będą jeździć w Warszawie. Jest to dobrze nam znana i bezpieczna technologia, którą wprowadziliśmy w naszych autobusach już w 2004 roku. Prawie 1400 tego typu pojazdów jeździ w kilkunastu europejskich krajach. Naturalny gaz ziemny to jedna z alternatyw w zakresie niskoemisyjnego transportu publicznego – mówi Petros Spinaris, wiceprezes firmy Solaris.

Informacja prasowa

autobus solaris

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 sierpnia 2020