MenuMenu główne
Powiat Poznański
Mapa powiatu


<< kwi 2025 >>
pwścpsn
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Kościół odzyskał blask

Metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki poświęcił wyremontowany kościół pod wezwaniem. św. Mikołaja w Owińskach. Uroczystość miała miejsce 6 maja i uczestniczyli w niej także m.in. starosta poznański Jan Grabkowski oraz Wiesław Biegański, powiatowy konserwator zabytków. – To, że ten kościół wygląda obecnie tak, jak wygląda, to w ogromnej mierze zasługa powiatu poznańskiego – powiedział w trakcie mszy o. Leszek Gólczyński, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Owińskach.

Kościół p.w. św. Mikołaja w Owińskach dawniej…

…i dzisiaj

– Owińska już od dłuższego czasu są prawdziwą perłą powiatu poznańskiego. Po odremontowaniu wnętrz dawnego kompleksu cysterskiego znajdującego się na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niewidomych, po stworzeniu jedynego w swoim rodzaju Parku Orientacji Przestrzennej, przyszła pora na kościół pod wezwaniem. św. Mikołaja, który teraz prezentuje się imponująco  – mówił starosta poznański Jan Grabkowski.

Budowę renesansowego kościoła parafialnego p.w. św. Mikołaja rozpoczęto na początku XV wieku, a ukończono w 1574 roku. Obiekt został ufundowany przez cysterki. W czasie przebudowy w 1686 roku kościół otrzymał barokowe szczyty. Kościół jest murowany z cegły w układzie polskim, jednonawowy z prostokątnym, nieco węższym prezbiterium. Od północy znajduje się dwuprzęsłowa zakrystia, a od południa kruchta. Od 1939 roku kościół przestał być użytkowany i powoli popadał w ruinę. Pełny blask odzyskał dopiero teraz.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 6 maja 2018