Relacje
Nasze Czytanie z lekturami
Fundacja Słowo i Kropka od trzech lat zajmuje się popularyzowaniem czytelnictwa, słuchania audiobooków czy słuchowisk. Do swojego studia zaprasza znane i mniej znane osoby ze świata kultury, polityki czy sztuki, które non profit nagrywają audiobooki bajek, lektur szkolnych lub legend. Wszystkie nagrania trafiają na kanał Nasze Czytanie na YouTube, gdzie są udostępniane dla wszystkich za darmo. Na kanale jest już ponad 300 nagrań, które cieszą się dużym zainteresowaniem!
W styczniu 2020 roku Fundacja zorganizowała bezprecedensowe wydarzenie – zaprosiła wszystkich zainteresowanych do zdalnego nagrania lektury szkolnej pt. “Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Wybrane osoby nagrały jeden lub dwa rozdziały i wysłały je do Fundacji, która po ich zmontowaniu udostępniła całość na kanale Nasze Czytanie. Zgłosiło się ponad 30 osób, z których Fundacja wybrała 13, w tym lektora Tomasza Knapika i Joannę Kołaczkowską z Kabaretu Hrabi!
Zachęceni styczniowym sukcesem Fundacja Słowo i Kropka w marcu 2020 roku powtórzyła swoją akcję zdalnego nagrywania audiobooka, tym razem na warsztat trafiły takie lektury szkolne jak “Ania z Zielonego Wzgórza” i “Przygody Tomka Sawyera”. – Ilość zgłoszeń przerosła nasze oczekiwania Skrzynka mailowa nie wyrabiała z przyjmowaniem wiadomości. Zgłosiło się ponad 100 osób, w tym bardzo dużo zawodowych lektorek i lektorów oraz bardzo zdolnych amatorów – czytamy w informacji prasowej.
Warto przypomnieć, że akcja ma charakter non profit, a zgłoszenia przyszły od takich osób jak Tomasz Knapik, Anita Maroszek, Janusz Zadura, Joanna Kołaczkowska i Dariusz “Kamol” Kamys (Kabaret Hrabi), Jakub Urlich, Konrad Makowski, Wojciech Masacz, Andrzej Pinkowski czy Małgorzata Kościelniak i wielu innych zawodowców, których głosy znamy z telewizji, radia czy audiobooków.
– Audiobooki nagrywane w taki sposób to jednocześnie dobra zabawa dla nas i naszych gości, ale również niepowtarzalna wartość artystyczna. Nagrania powstają bardzo szybko, a różnorodność narracji i interpretacji tekstu oraz oczekiwanie na konkretny głos, angażują słuchaczy niemal nieprzerwanie. Nasz projekt pozwala na unikatowy collage lektorski, gdzie zawodowcy i zdolni amatorzy mogą wspólnie tworzyć coś wyjątkowego. Wierzymy, że taka forma popularyzacji literatury trafi do wielu z Was! – zapewniają przedstawiciele Fundacji.
– Niestety, jest też druga, mniej przyjemna strona, mianowicie kwestia finansowa. Fundacja ma bardzo ograniczone środki, które nie pozwalają jej na opłacenie tantiem i praw autorskich, dlatego wybiera tylko te książki, które posiadają darmową licencję. Niestety pula bezpłatnych utworów literackich jest bardzo mała. Aby pomóc Fundacji kontynuować projekt zapraszamy na stronę Patronite. Każdy może dostosować próg wsparcia do swoich możliwości finansowych. Nawet najmniejsze wpłaty są bardzo cenne! – czytamy w informacji.