MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Kultura w powiecie - skrót z WIK

Kultura w powiecie

Wręczenie Nagrody Bursztynowego Motyla i spotkanie z Laureatką – Kingą Lityńską

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 26 czerwca (poniedziałek) o godz. 12.00 w Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie przy ulicy Słowackiego 1. Tego samego dnia o godz. 18.00 Laureatka spotka się z czytelnikami w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu przy pl. Wolności 19.

Kinga Lityńska – autorka książki Chiny nie do wiary! (Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin) została Laureatką Nagrody Bursztynowego Motyla. Jury Konkursu nagrodziło ją za pełną lekkości i humoru opowieść o nieznanych faktach i miejscach oraz bogactwie obyczajów zróżnicowanych kulturowo współczesnych Chin.

Pomysł zorganizowania corocznych konkursów na najlepszą książkę polskiego autora o tematyce podróżniczej i krajoznawczej zrodził się w Bibliotece Raczyńskich w trakcie obchodów 100 rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera w 1994 roku. Postanowiono przywrócić rangę i znaczenie literaturze podróżniczej, a imprezę nazwać imieniem największego poznańskiego obieżyświata, znanego w Polsce i świecie. Dziś literatura podróżnicza cieszy się ogromną popularnością wśród czytelników, a spotkania z podróżnikami dzielącymi się ciekawostkami z antypodów przyciągają liczną publiczność.

Fundatorem nagrody pieniężnej jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego, a statuetki Bursztynowego Motyla – zaprojektowanej i wykonanej w firmie Ania Kruk – Urząd Miasta Puszczykowa.

 

Impreza plenerowa z cyklu “Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce”

Serdecznie zapraszamy na imprezę plenerową z cyklu Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce, która odbędzie się w dniu 25 czerwca w godzinach 10.00-18.00. W roku 2017 ma szczególny charakter, ponieważ jest podsumowaniem dotychczasowego trwającego 12 lat cyklu imprez i wystaw poświęconych historii i kulturze mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. Dedykowana jest Romom, Żydom, Łemkom, Litwinom, Tatarom, Białorusinom, Ukraińcom, Czechom, Niemcom, Rosjanom, Słowakom, Ormianom oraz Karaimom. Celem imprezy jest pokazanie odrębności, ale także podobieństw oraz wspólnego bogactwa kulturowego, powstałego na zasadzie obustronnej wymiany doświadczeń i tradycji wielu pokoleń. Imprezie towarzyszyć będzie tematyczna wystawa. Zapraszamy na stanowiska muzealne poświęcone poszczególnym mniejszościom.
Tradycyjnie przewidujemy dla najmłodszych interaktywne warsztaty edukacyjne, na których będzie można:

  • wykonać tradycyjne ukraińskie lalki „motanki”
  • pomalować rosyjską „matrioszkę”
  • wyszyć ukraińskie ludowe wzory
  • poznać wschodniosłowiańskie pismo cyrylicę
  • stworzyć zakładki do książek z ormiańskim wzorem
  • spotkać się z bohaterami czeskich bajek.

Impreza będzie też okazją do spróbowania tradycyjnych przysmaków kuchni mniejszościowych. Ponadto na szreniawską scenę zaprosiliśmy muzyków i tancerzy reprezentujących mniejszości.

W programie imprezy:

  • ROMANE CHAWE – romski zespół ze Słowacji
  • WAL-NAK taneczny zespół folklorystyczny prezentujący ludowe tańce niemieckie
  • SHALOM KLEZMER BAND żydowski zespół z repertuarem instrumentalnych utworów klezmerskich oraz pieśni śpiewanych w języku hebrajskim i polskim
  • LEMKO TOWER łemkowski zespół folkowy
  • ORLOVMUSIC duet  artystów z Ukrainy z ludowymi pieśniami ukraińskimi i rosyjskimi
  • DOSTŁAR taneczny karaimski zespół folklorystyczny
  • oraz tzw. „biały śpiew” w wykonaniu ukraińskiej solistki Ilony Mykolaishyn.

Na zakończenie, o godz. 17:00,  koncert folk-rockowego zespołu TUHAJ-BEJ.

 

 

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 22 czerwca 2017