MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Laureaci Złotej Żaby

Poznaliśmy laureatów Złotej Żaby i Złotej Żabki. W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiło 11 947 uczestników: 6 448 uczniów starszych klas szkół podstawowych i 5 499 gimnazjalistów. Wśród jednych i drugich znaczną grupę stanowili mieszkańcy powiatu poznańskiego.

Konkursy w dziedzinie języka polskiego i literatury oraz w dziedzinie matematyki, których organizatorem jest swarzędzka Fundacja Edukacji Społecznej „EKOS”, liczą już 23 lata. Swoją popularność w wielkopolskich i lubuskich szkołach podstawowych i gimnazjach zawdzięczają oryginalnym, nieszablonowym zadaniom stawianym przed uczestnikami, wymagającym od nich zdolności logicznego rozumowania, kreatywności, samodzielności w rozwiązywaniu problemów.

Forma zadań zachęca uczniów do wykorzystania wiedzy zdobytej w szkole, sprawia,  że udział w konkursach staje się dla nich intelektualną przygodą, polem umysłowej aktywności i mądrej rywalizacji. Nauczycieli skłania do poszukiwania sposobów zwiększenia atrakcyjności przekazu szkolnej wiedzy i skutecznego rozwijania u uczniów kompetencji pozwalających na jej praktyczne zastosowanie. Setki polonistów i nauczycieli matematyki podejmują z organizatorami „Złotej Żaby” i „Złotej Żabki” współpracę na zasadach wolontariatu. Przepracowują tysiące nieopłaconych godzin – przeprowadzając konkurs w swoich szkołach i oceniając prace uczniów.

Organizatorzy współpracują z Instytutem Filologii Polskiej UAM i z Katedrą Matematyki Stosowanej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Współpraca ta dotyczy nie tylko opracowywania zadań konkursowych. Jej owocem są także zajęcia przeprowadzane przez prof. UAM dr hab. Beatę Gromadzką dla nauczycieli przybyłych z uczniami na drugi etap konkursu. W tym roku szkolnym do Złotej Żaby i Złotej Żabki przystąpiło łącznie 11 947 uczestników: 6 448 uczniów starszych klas szkół podstawowych i 5 499 gimnazjalistów. Wśród jednych i drugich znaczną grupę (łącznie 1 996 osób) stanowili mieszkańcy powiatu poznańskiego.

Główne trofeum w obu konkursach stanowią prestiżowe złote żaby – statuetki przedstawiające to zwierzątko w zamyślonej pozie. Taką figurkę otrzymuje każdy z uczestników, który znajdzie się w elitarnym gronie 40 laureatów. Kolejnym 40 finalistom przyznawane są wyróżnienia za wysoki poziom prac konkursowych. Organizatorzy dbają także o atrakcyjność nagród rzeczowych towarzyszących statuetkom i wyróżnieniom. W tym roku są to: laptopy, tablety, książki, gry językowe i logiczne, elektroniczne urządzenia pozwalające archiwizować ręcznie sporządzane notatki bezpośrednio w pamięci komputera. Sponsorzy dodają do nagród swoje upominki reklamowe, m. in. torby słodyczy i akcesoria elektryczne. Tych spośród laureatów i wyróżnionych, którzy od kolejnego roku szkolnego rozpoczną naukę w swarzędzkim społecznym gimnazjum lub liceum, prowadząca te szkoły Fundacja „EKOS” nagradza wysokimi zniżkami w czesnym.

W przypadku tegorocznego Konkursu „Złota Żabka” o największym sukcesie mogą mówić uczniowie Szkoły Podstawowej nr 58 przy ul. Ławica w Poznaniu: Julia Świtek wygrała w dziedzinie języka polskiego i literatury, a Cezary Wystup w dziedzinie matematyki. W związku z tym oprócz uczniów listy gratulacyjne otrzymały dwie nauczycielki tej szkoły: polonistka Monika Szaraniec i matematyczka Anna Cieślarczyk.

Podobne wyniki osiągnęli uczniowie Piątkowskiej Szkoły Społecznej: na jednym stopniu podium z Julią Świtek stanęła Dobrochna Walczak, tuż za nią sklasyfikowany został Szymon Kosakowski. Obojga języka polskiego uczy w szkole Małgorzata Nawrocka. Z matematycznej „Złotej Żabki” drugi wynik uzyskał Michał Szymański z Publicznej Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów w Poznaniu, którego nauczycielką matematyki jest Małgorzata Markowska, trzeci wynik – Natalia Siwek ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Poznaniu, uczennica Justyny Nowak.

W „Złotej Żabie” z języka polskiego i literatury laur zwycięzcy wywalczyła Marta Przepióra, uczennica Gimnazjum nr 1 w Swarzędzu – szkoły społecznej prowadzonej przez organizatora konkursu. Katarzyna Niemier, uczennica tego samego gimnazjum, zajęła miejsce III-IV, razem z Hubertem Chaszczewskim z Gimnazjum w Jasieniu. Laureatki ze Swarzędza uczą języka polskiego Wioletta Michałek i Anna Białobrzeska. Na miejscu drugim uplasowała się Lena Krzemień z Polsko – Angielskiego Prywatnego Gimnazjum w Poznaniu (nauczycielka: Malina Pawełczyk).

W „Złotej Żabie” w dziedzinie matematyki zwyciężył Krzysztof Jaśkiewicz z Gimnazjum w Wyrzysku (nauczycielka: Anna Hoppe), miejsce drugie zajął Bartosz Wiśny w Gimnazjum w Budzisławiu Kościelnym (nauczycielka: Aneta Bodura), a trzecie Szymon Duniecki z Gimnazjum nr 9 w Gorzowie (nauczycielka: Alina Milka). Wszystkie wymienione nauczycielki laureatów najwyższych miejsc otrzymały specjalne nagrody.

Wśród laureatów i wyróżnionych znaleźli się także uczniowie kolejnych szkół z powiatu poznańskiego: Natalia Mika z SP w Wirach (IV miejsce z języka polskiego i literatury), Kajetan Daroch (VI miejsce z matematyki) i Jan Woźniak (IX miejsce z matematyki) z SP w Komornikach, Stanisław Schlaffke (miejsce VIII-IXz języka polskiego i literatury) i Aleksandra Franc (wyróżnienie z matematyki) z SP w Kicinie, Zofia Schoenett z SP w Suchym Lesie i Ewa Smura z SP w Skórzewie (wyróżnienia z języka polskiego i literatury).

Rozdanie nagród odbyło się w sobotę, 23 kwietnia. Jak co roku uroczystość miała wyjątkową oprawę. Nagrody wręczali przedstawiciele instytucji współpracujących z organizatorami oraz sponsorów. Powiat Poznański reprezentował starosta Tomasz Łubiński. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu zespołu muzyki celtyckiej i poznać tradycyjne tańce irlandzkie.

Zdjęcia: Jakub Majzoub, Jan Indrzejczak

Laureaci i wyróżnieni w konkursie

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 24 kwietnia 2016