MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Sty 2021 >>
ponwtśrczwptsobnie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Laury dla pianistek

uczestniczki konkursu pianistycznego

W Sobótce koło Wrocławia odbył się finał V Międzynarodowego Konkursu WroClavile dla Pianistów Amatorów. Do rywalizacji stanęło 16 uczestników, w tym trzy mieszkanki gminy Tarnowo Podgórne: siostry Maria i Małgorzata Spychała z Lusowa oraz Anna Maria Gąsiorek. Ta ostatnia uczy się w miejscowej Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w klasie fortepianu, a Maria i Małgorzata są absolwentkami tej szkoły. Do konkursu przygotowywały się pod okiem nauczycielki Marzeny Wieczorek – czytamy na stronie gminy.

– Dziewczyny pomyślnie przeszły jesienne ogólnopolskie eliminacje i stanęły do muzycznej finałowej rywalizacji. Grono uczestników było międzynarodowe, gdyż z uwagi na duże zainteresowanie konkursem eliminacje odbyły się także w Niemczech i Szwecji. Z 22 finalistów ze względu na pandemię ostatecznie do Sobótki przyjechało 16 z nich. Jury, obradujące pod kierownictwem dr Katarzyny Kluczewskiej, przyznało Małgorzacie Spychale Złoty Laur oraz Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie „Nokturnu B-dur” nr 5 Johna Fielda. Natomiast Anna Maria Gąsiorek i Maria Spychała otrzymały Srebrne Laury. Nagrodę Grand Prix zdobył 11-letni Piotr Kordel – informuje strona gminy.

Warto podkreślić, że Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny WroClavile jest wydarzeniem kulturalnym unikatowym w skali kraju i Europy. – Nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce, gdzie pianiści amatorzy – a więc wszyscy ci, którzy nie są uczniami lub absolwentami państwowych szkół muzycznych drugiego stopnia oraz akademii muzycznych w klasie fortepianu, mogliby skonfrontować swoje umiejętności na poziomie ogólnopolskim i międzynarodowym. Uczestnicy konkursu są amatorami w ścisłym znaczeniu tego słowa i mimo tego, że nie uczęszczali do szkół muzycznych, osiągnęli wysoki poziom gry, daleko wykraczający poza repertuar ognisk muzycznych, domów kultury i państwowych szkół muzycznych pierwszego stopnia – można przeczytać na stronie konkursu.

uczestniczki konkursu pianistycznegoOd lewej: Anna Maria Gąsiorek, Marzena Wieczorek, Maria Spychała, Małgorzata Spychała (fot. www.tarnowo-podgorne.pl)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 sierpnia 2020