MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Łódź zgarnęła całe złoto

Zawodnicy tenisa stołowego dźwiękowego podczas zawodów

Reprezentanci Łodzi zdominowali VII mistrzostwa Polski w tenisie stołowym dźwiękowym, które w weekend odbyły się w poznańskim Parku Rekreacyjno-Sportowym FairPlayce. Zawodnicy z tego ośrodka w każdej z rozgrywanych konkurencji stawali bowiem na najwyższym stopniu podium. Prawdziwym dominatorem okazał się Adam Uzarczyk, który wyjechał ze stolicy Wielkopolski z trzema złotymi medalami, wygrywając nie tylko w singlu, ale również w deblu oraz w drużynie.

– Łódź jest bardzo mocnym ośrodkiem w naszej dyscyplinie sportu. Startują w mistrzostwach od samego początku, a do tego mają bardzo doświadczonych zawodników. A to dlatego, że edukacja w tamtejszej szkole trwa dłużej niż w innych – mówi Leszek Szmaj, nauczyciel ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. To właśnie on jest pomysłodawcą tenisa stołowego dźwiękowego, który ma coraz więcej zwolenników i z roku na rok się systematycznie rozwija.

– Na tegorocznych mistrzostwach sklasyfikowanych zostało 32 zawodników z siedmiu ośrodków. W tym gronie byli także goście z Ukrainy. I choć nie odegrali w turnieju czołowych ról, to byli bardzo dobrze przygotowani do imprezy – zapewnia Leszek Szmaj. W czołówce byli natomiast jego podopieczni. Drużyna z Owińsk oraz debel Klaudia Bandalewicz i Mateusz Gieprz sięgnęli bowiem po srebrne medale. – To bardzo dobry wynik, bo w tej chwili dysponujemy młodym zespołem – twierdzi nauczyciel z Owińsk.

– Poza tym poziom sportowy mistrzostw z roku na rok jest coraz wyższy. Pojawia się coraz więcej nowych zagrywek, zarówno w obronie jak i ataku. Wielu zawodników przed każdym pojedynkiem przygotowuje też specjalną taktykę, pod konkretnego rywala – zapewnia Leszek Szmaj. Przypomnijmy, że tenis stołowy dźwiękowy został stworzony z myślą o osobach niewidomych, jednakże jej zasady umożliwiają rywalizację również widzącym. Wszyscy grają bowiem w goglach, całkowicie ograniczających widoczność.

singiel: 1. Adam Uzarczyk (Łódź), 2. Wiktor Moszczyński (Łódź), 3. Paweł Hejna (Wrocław).
debel: 1. Adam Uzarczyk i Wiktor Moszczyński (Łódź), 2. Klaudia Bandalewicz i Mateusz Gieprz (Owińska), 3. Patryk Walczak i Robert Wijas (Łódź).
drużyna: 1. Łódź, 2. Owińska, 3. Wrocław.

fot. Tenis Stołowy Dźwiękowy Facebook

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 28 października 2019