MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Gminy

Luboń

Władze:
Burmistrz Miasta
Małgorzata Machalska

Adres:
Pl. E.Bojanowskiego 2
62-031 Luboń
tel. 61 8130 011

www.lubon.pl
http://bip.lubon.pl/

Gmina Luboń z lotu ptaka

Gminy mają się czym pochwalić…
W maju 2020 roku obchodziliśmy 30-lecie samorządności w naszym kraju. Nie inaczej było w gminach powiatu poznańskiego. Na ich stronach internetowych można było wziąć udział w konkursach wiedzy czy też zobaczyć okolicznościowe filmy nawiązujące do wydarzeń sprzed lat. W sieci nie brakowało też archiwalnych fotografii, które najlepiej pokazują, jak zmieniło się nasze życie na przestrzeni ostatnich 30 lat. Jak wyglądała nasza rzeczywistość pod koniec XX wieku, a jak prezentuje się obecnie. Dla wielu, zwłaszcza młodych ludzi, takie porównania to świetna lekcja najnowszej historii.

Warto zatem pamiętać i przypominać, czego poszczególne samorządy dokonały, i jakie warunki do życia, do pracy, rekreacji i wypoczynku tworzyły mieszkańcom. W związku z tym zapytaliśmy w 17 urzędach gmin powiatu poznańskiego, z czego ich mieszkańcy mogą być najbardziej dumni i czym mogą się pochwalić? Wskazanie tego jednego, najważniejszego osiągnięcia nie było proste i oczywiste, bo wybierać trzeba było z wielu powstałych inwestycji, działań na rzecz obywateli czy też różnego rodzaju inicjatyw społecznych. Oto na co wskazano w Luboniu:

boisko w luboniuHala widowiskowo-sportowa w Luboniu to nowoczesny obiekt w którym odbywają się nie tylko wydarzenia lokalne, ale również o zasięgu ogólnoświatowym. Prace nad budową rozpoczęte zostały przez pierwszego burmistrza Włodzimierza Kaczmarka, a za czasów burmistrza Dariusza Szmyta obiekt został oddany do użytku. W ostatnich latach aktualna burmistrz Lubonia, Małgorzata Machalska zajęła się adaptacją terenów wokół obiektu, budując nowoczesny kompleks boisk zewnętrznych.

Krótko o gminie…
Luboń zajmuje obszar 13,5 km². Miasto położone jest na lewym brzegu Warty, a jego północne tereny graniczą z miastem Poznaniem. Na południu Luboń sąsiaduje z terenami Wielkopolskiego Parku Narodowego, do którego granic prowadzi ścieżka dydaktyczna „Śladami przyrody i historii”. Malowniczo położona droga rowerowa biegnie wzdłuż starorzecza Warty – Kocich Dołów, zahaczając o północny skraj Parku. Występuje tu wiele chronionych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Miasto utworzono w 1954 roku z połączenia wsi Luboń, Lasek i Żabikowo. Spośród tych miejscowości, Luboń był najbardziej uprzemysłowioną wsią w całym regionie poznańskim, za sprawą wybudowanych tutaj na początku XX wieku fabryk. Dzisiaj obiekty te są zabytkami architektury przemysłowej, częściowo tylko wykorzystywanymi w przemyśle, natomiast coraz częściej postrzeganymi jako atrakcja turystyczna. Od kilku lat Luboń charakteryzuje się dużym wzrostem liczby mieszkańców, co związane jest z rozwojem budownictwa mieszkaniowego, rozwojem aktywności gospodarczej oraz rozbudową infrastruktury komunalnej. Mieszkańców kusi także dogodny dojazd do Poznania oraz sąsiedztwo autostrady A2.

Luboń może pochwalić się także bogatą ofertą kulturalną. Na przełomie września i października z kolei organizowana się największa impreza kulturalna w mieście: Ogólnopolski Festiwal Piosenki w Luboniu. Wokaliści z całej Polski prezentują się w repertuarze polskiej muzyki rozrywkowej.

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 6 lutego 2014