MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Maryjne święto bukietów

Ostatnie kłosy z pola, zioła, warzywa i czerwone róże to skład bukietu, z którym tradycyjnie pielgrzymuje się w połowie sierpnia. 15 sierpnia w kościele katolickim obchodzimy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znane także jako Matki Boskiej Zielnej.

To jeden z ważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym, a także najbardziej rolnicze spośród wszystkich świąt maryjnych. Na ten dzień przypada zwieńczenie wielu jasnogórskich pielgrzymek. Wierni udają się także do Kalwarii Zebrzydowskiej, Kalwarii Pacławskiej, Świętej Lipki, Gietrzwałdu, Lichenia i wielu innych sanktuariów maryjnych. W tym dniu święci się płody ziemi, szczególnie dojrzałe zboża, warzywa i owoce, a także zioła. Wszystko uformowane w przepiękne bukiety, przypominające niekiedy palmy wielkanocne, wieńce czy też kosze z płodami rolnymi.

Choć święto ustanowione zostało zaledwie kilkadziesiąt lat temu, gdy w 1950 roku papież Pius XII ustanowił dogmat Wniebowzięcia, to jego tradycja ma znacznie starsze korzenie. Już w połowie V wieku jerozolimscy chrześcijanie świętowali Zaśnięcie Matki Bożej. Od VII wieku obchodzone było także w Rzymie, a świętem całego Kościoła powszechnego stało się za sprawą papieża Leona IV w 847 roku. Na ziemiach polskich upowszechniło się w XI wieku, choć nawiązujący do zwyczajów dożynkowych obrzęd jest zapewne starszy.

Etnografowie wskazują jednak, iż podobnie jak w przypadku wielu innych świąt kościelnych, geneza obrzędu święcenia roślinnych bukietów wywodzi się z czasów znacznie starszych. W starożytnym Rzymie w połowie sierpnia obchodzone było święto bogini Diany, patronującej także polom i lasom. Wcześniej jeszcze ślady wskazują także na kult Artemidy w Efezie oraz innych starożytnych pogańskich bogiń.

Dla chrześcijan ważny jest związek święcenia roślin z Matką Boską. Wynika on z apokryfu o śmierci i zmartwychwstaniu Maryi. Gdy apostołowie chcieli ją pochować, w trzy dni po złożeniu w trumnie ta okazała się pusta. Uczniowie Jezusa znaleźli w niej wyłącznie kwiaty i zioła. Stąd właśnie wzięło się określenie święta jako Matki Boskiej Zielnej. Przypada ono tego samego dnia, co rocznica Bitwy Warszawskiej, dlatego jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Sprzyja to radosnemu przeżywaniu tego czasu w rodzinnym gronie.

Autor: Ziemowit Maląg

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 13 sierpnia 2018