MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Ogłoszenia Komunikaty

Masz Głos z kolejną edycją

W całym kraju rusza kolejna edycja akcji Masz Głos, która zmienia Polskę lokalnie i buduje dialog pomiędzy społecznością lokalną a władzami samorządowymi. Jeśli chcesz ścieżki rowerowej, lepiej oświetlonej drogi albo marzysz o warsztatach dla rodzin, akcja Masz Głos jest dla Ciebie. Organizatorzy – Fundacja Batorego i partnerzy – zapraszają do rejestracji na stronie www.maszglos.pl. Udział jest bezpłatny, a może wiele zmienić w Twojej miejscowości.

W akcji Masz Glos udział biorą organizacje społeczne, stowarzyszenia, fundacje, grupy sąsiedzkie, młodzieżowe rady gmin i rady seniorów, sołectwa, rady osiedli, lokalne gazety i portale informacyjne oraz grupy nieformalne, a także instytucje publiczne (np. szkoły, biblioteki, ośrodki kultury). Akcja Masz Głos to przedsięwzięcie, które pomaga zmieniać najbliższe otoczenie tak, aby wszystkim wokół żyło się wygodniej, przyjemniej i ciekawiej. Przekonali się o tym mieszkańcy i mieszkanki już jednej trzeciej gmin w Polsce, z których chętni zgłosili się do akcji. Aż 60% Polek i Polaków deklaruje, że ma poczucie wypływu na wspólne sprawy na poziomie lokalnym (CBOS, 2018).  To dużo więcej niż na poziomie krajowym (43% według CBOS, 2018). Widać to również na przykładzie Wielkopolski – przykładowo młodzież z Poznania doprowadziła do powstania Funduszu Samorządów Uczniowskich, dzięki któremu uczennice i uczniowie szkół średnich mogą realizować swoje pomysły.

– W ubiegłorocznej edycji Akcji Masz Głos wiele działań było zupełnie nowych lub często to kontynuacja procesów i działań rozpoczętych we wcześniejszych latach. Dotyczy to nie tylko Miasta Poznania, ale też aktywności młodych w Murowanej Goślinie, aktywistów rowerowych w Śremie, którzy doprowadzili do utworzenia Rady Rowerowej, działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami w Kole, Fundacji Akceptacja z Poznania, czy też np. warto zauważyć w Puszczykowie młodzi mieszkańcy walczyli o skatepark – ostatecznie władze lokalne zdecydowały o budowie pumptracku, który już daje sporo radości okolicznym dzieciakom, ale fakt, iż młodzi zebrali swoje podpisy pod inicjatywą do budżetu obywatelskiego w znacznym stopniu sprawiło, że w kolejnych latach budżetu obywatelskiego w Puszczykowie już głosować mogli wszyscy mieszkańcy bez względu na wiek – mówi Iwona Janicka, koordynatorka Akcji Masz Głos.

Za najskuteczniejsze działania co roku wręczana jest na Zamku Królewskim w Warszawie nagroda „Super Samorząd”. Otrzymują ją i uczestnicy akcji, i władze, które podjęły współpracę z mieszkańcami i mieszkankami. W ubiegłym roku z województwa wielkopolskiego były to wspólnie władze gminy Zduny oraz Stowarzyszenie Razem dla Konarzewa. Dzięki udanej współpracy z władzami powstaje ścieżka pieszo-rowerowa. Wspólnie mieszkańcy i władze gminy wykorzystywali wiele rozwiązań z zakresu partycypacji lokalnej.

Uczestników akcji Masz Głos w całej Polsce wspierają koordynatorzy regionalni, którzy podpowiadają, jak zrealizować pomysł na zmianę lub jak rozwiązać lokalny problem. Są ekspertami w dziedzinie współpracy mieszkańców z samorządem i działają w każdym województwie, więc są bliżej uczestników akcji, mogą być na spotkaniu danej społeczności lub na posiedzeniu rady gminy czy miasta. W województwie wielkopolskim wsparcia w ramach akcji Masz Głos udziela Fundacja Aktywności Lokalnej, która z powodzeniem realizuje działania włączające mieszkańców i mieszkanki i wzmacnia organizacje we współpracy z władzami lokalnymi, wspiera m.in. rady pożytku, młodzieżowe rady, rady rodziców oraz organizacje obywatelskie zmieniające swoją przestrzeń lokalną.

Rezultaty współpracy regionalnej między uczestnikami akcji a organizatorami akcji Masz Głos to nie tylko efekty ich pracy, z których korzystają społeczności lokalne, ale także w zwiększenie kompetencji uczestniczek i uczestników. Podkreślają też, że odkąd działają w akcji Masz Głos, częściej przekonują i mobilizują pozostałych mieszkańców do swoich projektów, są bardziej widoczni w środowisku jako grupa czy organizacja i łatwiej nawiązują dialog z samorządem oraz mediami lokalnymi. Wśród skutków zaangażowania w akcję wymieniają także załatwienie sprawy istotnej dla swojej społeczności, owocną wymianę doświadczeń pomiędzy przedstawicielami organizacjami z innych regionów w Polsce a uczestniczącymi w Masz Głos.

Nikt tak dobrze nie zna potrzeb swojej miejscowości jak mieszkanki i mieszkańcy. Jeśli więc zmieniać i poprawiać – to oddolnie. Akcja Masz Głos jest dla wszystkich. Można zgłosić się już teraz przez stronę www.maszglos.pl albo przyjść na szkolenie wojewódzkie, poświęcone pierwszym krokom w aktywności lokalnej. Szkolenie jest bezpłatne, otwarte i nie zobowiązuje do zapisania się do akcji. Odbędzie się 28 września w Poznaniu. Aby wziąć udział w szkoleniu, trzeba zgłosić się przez formularz rejestracyjny na stronie www.maszglos.pl Liczba miejsc jest ograniczona, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 18 września 2019