MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Mistrz wśród samorządów

Logo Związku Powiatów Polskich

W połowie kwietnia, w Hotel Ossa miało się odbyć XXVI Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich. Wtedy też miały zostać wręczone nagrody i dyplomy laureatom Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów za rok 2019. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju uroczystość przełożono jednak na przełom czerwca i lipca. I to właśnie wtedy, jeśli i ten termin uda się utrzymać, starosta poznański Jan Grabkowski odbierze nagrodę Super Powiatu oraz wyróżnienie za drugie miejsce w klasyfikacji powiatów powyżej 120 tysięcy mieszkańców. – Traktujemy te wyróżnienia bardzo prestiżowo. To, że po raz kolejny zostaliśmy doceniani to zasługa nas wszystkich. Nie tylko pracowników i zarządu, ale przede wszystkim naszych mieszkańców. Ta nagroda to efekt ich ciężkiej pracy – podkreśla Jan Grabkowski.

– Cieszy mnie też to, że już od dłuższego okresu czasu plasujemy się w czołówce rankingu i jesteśmy regularnie doceniani. To tylko pokazuje, że znajdujemy się w ścisłej czołówce najlepszych i najbardziej rozwojowych samorządów w kraju – dodaje. Słowa starosty poznańskiego potwierdzają wyniki z ostatnich lat. Od 2013 roku powiat poznański w swojej kategorii ani razu nie był sklasyfikowany niżej niż na szóstym miejscu. W rankingu za rok 2019 zajęliśmy drugie miejsce, ustępując pola tylko powiatowi kieleckiemu. Rok wcześniej także było to drugie miejsce, z tą różnicą, że w tamtym zestawieniu nieco lepszy okazał się powiat kartuskim. Co decyduje o wysokim miejscu w tym prestiżowym rankingu?

Oceniając jednostki samorządu terytorialnego, eksperci Związku Powiatów Polskich wydają opinię według wielu kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa i międzynarodowa, a także działania promocyjne.

Kolejność na liście wyróżnionych uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz od zrealizowanych działań. Ranking jest aktualizowany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line i trwa przez cały rok. Lider rankingu na koniec roku otrzymuje prestiżowy tytuł „Dobry Polski Samorząd”. Związek Powiatów Polskich przyznaje również tytuły „Super Powiatu”. Otrzymują go samorządy, które uzyskały największy procentowy udział realizacji wszystkich kategorii zawartych w rankingu. To rodzaj uhonorowania „Mistrzów wśród samorządowych liderów”. – W przypadku naszego samorządu na 63 kryteria w 59 byliśmy najlepsi. To chyba pokazuje, że ten tytuł nie trafił do nas przypadkowo – kończy Jan Grabkowski.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 31 marca 2020