Relacje
Młodzieżowe bieganie
Na poznańskiej Malcie odbył się kolejny Memoriał Bronisława Szwarca, będący jednocześnie drużynowymi mistrzostwami w biegach przełajowych dziewcząt i chłopców powiatu poznańskiego i miasta Poznania. – Ta impreza ma piękną i długą tradycję i bardzo się cieszę, że wracamy do niej po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią – mówił Zdzisław Urbańczyk, prezes Szkolnego Związku Sportowego Wielkopolska, który organizował zawody m.in. ze środków finansowych powiatu poznańskiego.
– Do rywalizacji przystąpiło ponad tysiąc uczniów, co musi robić wrażenie, ale też jej celem jest popularyzacja biegów przełajowych jako najprostszej formy ruchu wśród najmłodszych. W zależności od wieku młodzież rywalizowała na dystansach od 800 do 1500 metrów. Jak zwykle emocji nie brakowało. Najlepsi będą reprezentować powiat poznański oraz Poznań podczas finałów wojewódzkich, które odbędą się w Żerkowie już 26 kwietnia – dodał.
I tak, w powiatowej rywalizacji, w Igrzyskach Dzieci, w grupie młodszej (rocznik 2011 i młodsi) zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców, triumfowały ekipy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mosinie. W grupie starszej (rocznik 2009 i 2010) także najlepsze były zawodniczki z Mosiny, a wśród chłopców pierwsze miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rokietnicy. W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej (rocznik 2007 i 2008) zwyciężyły dziewczyny ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach oraz chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Murowanej Goślinie. W Licealiadzie (rocznik 2002 i młodsi) w obu przypadkach najlepsze okazały się drużyny Liceum Ogólnokształcącego w Puszczykowie.
Bronisław Szwarc urodził się 24 sierpnia 1905 roku w Poznaniu. Karierę sportową rozpoczął w 1922 roku jako piłkarz Warty. Z czasem skoncentrował jednak swoje zainteresowania na biegach średnich i długodystansowych. Po zakończeniu kariery pracował jako prezes w Poznańskim Okręgowym Związku Lekkiej Atletyki. Od pierwszych dni okupacji włączył się do ruchu oporu. W grudniu 1940 roku został aresztowany przez Gestapo i dwa lat później stracony.
Zdjęcia: Maciej Pawlik