MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Młodzieżowe bieganie

Uczestnicy drużynowych biegów przełajowych

Na poznańskiej Malcie odbył się kolejny Memoriał Bronisława Szwarca, będący jednocześnie drużynowymi mistrzostwami w biegach przełajowych dziewcząt i chłopców powiatu poznańskiego i miasta Poznania. – Ta impreza ma piękną i długą tradycję i bardzo się cieszę, że wracamy do niej po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią – mówił Zdzisław Urbańczyk, prezes Szkolnego Związku Sportowego Wielkopolska, który organizował zawody m.in. ze środków finansowych powiatu poznańskiego.

– Do rywalizacji przystąpiło ponad tysiąc uczniów, co musi robić wrażenie, ale też jej celem jest  popularyzacja biegów przełajowych jako najprostszej formy ruchu wśród najmłodszych. W zależności od wieku młodzież rywalizowała na dystansach od 800 do 1500 metrów. Jak zwykle emocji nie brakowało. Najlepsi będą reprezentować powiat poznański oraz Poznań podczas finałów wojewódzkich, które odbędą się w Żerkowie już 26 kwietnia – dodał.     

I tak, w powiatowej rywalizacji, w Igrzyskach Dzieci, w grupie młodszej (rocznik 2011 i młodsi) zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców, triumfowały ekipy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mosinie. W grupie starszej (rocznik 2009 i 2010) także najlepsze były zawodniczki z Mosiny, a wśród chłopców pierwsze miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rokietnicy. W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej (rocznik 2007 i 2008) zwyciężyły dziewczyny ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach oraz chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Murowanej Goślinie. W Licealiadzie (rocznik 2002 i młodsi) w obu przypadkach najlepsze okazały się drużyny Liceum Ogólnokształcącego w Puszczykowie.

Bronisław Szwarc urodził się 24 sierpnia 1905 roku w Poznaniu. Karierę sportową rozpoczął w 1922 roku jako piłkarz Warty. Z czasem skoncentrował jednak swoje zainteresowania na biegach średnich i długodystansowych. Po zakończeniu kariery pracował jako prezes w Poznańskim Okręgowym Związku Lekkiej Atletyki. Od pierwszych dni okupacji włączył się do ruchu oporu. W grudniu 1940 roku został aresztowany przez Gestapo i dwa lat później stracony.

Zdjęcia: Maciej Pawlik

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 13 kwietnia 2022