Logo zbiórki dla powodzianNapis opłaty urzędowe on lineLink do youtube

Młoty i kowadła w Skrzynkach

Skrzynki pełne skarbów

W Dworze Skrzynki odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Skrzynki pełne skarbów”. Tym razem gościem wydarzenia był kolekcjoner i regionalista ze Stęszewa – Zbigniew Tomaszewski z kolekcją kowalską.
Spotkanie prowadził Jan Babczyszyn, dyrektor Instytutu Skrzynki, który rozmawiał z autorem kolekcji o jego pasji zbierania i zainteresowaniach kowalstwem. Jak sam kolekcjoner mówi o przedmiotach, które zbiera: „Nie robię tego dla siebie, ale dla was, dla przyszłych pokoleń, aby pokazać piękno tych przedmiotów”.

Pan Zbigniew posiada około 100 tysięcy najróżniejszych przedmiotów, które zbiera już od dzieciństwa. Poza artefaktami kowalskimi zbiera jeszcze przedmioty związane z zawodem szewca, pralki, stare samochody, kartki pocztowe, znaczki, porcelanę i szkło i trudno byłoby znaleźć dziedzinę, której w swoim zbieractwie się nie poświęca. Marzy o swoim muzeum, ale ze względu na brak środków pomysł ten póki co nie jest możliwy do realizacji. Podczas rozmowy Zbigniew Tomaszewski wyraził chęć przygotowania i opublikowania katalogu zbioru przedmiotów kowalskich. Natomiast Jan Babczyszyn wyraził chęć pomocy w realizacji tego przedsięwzięcia.

Uczestnicy spotkania mogli także dotknąć eksponatów zaprezentowanych w jednej z sal Dworu Skrzynki. Dla wielu była to pierwsza okazja dotknięcia na żywo przedmiotów często z kilkuwiekową historią. Instytut Skrzynki jest to samorządowa instytucja kultury, której celem jest wspieranie działań upowszechniających wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego. Zbiory zgromadzone przez Zbigniewa Tomaszewskiego, bez wątpienia zasługują na uwagę. W połączeniu z wiedzą kolekcjonera o przedmiotach i ich funkcjonowaniu, ukazują przemiany i historię kultury materialnej powiatu poznańskiego i Wielkopolski.

Przygotował: Instytut Skrzynki

Opublikowano: 3 września 2024