MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Można mieć swoje drzewo…

las nowożeńców

Od 2012 roku na terenie Nadleśnictwa Babki działa Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych. – To jedyne takie miejsce w Wielkopolsce i jedno z nielicznych w kraju – mówi Anna Pankiewicz.

– Człowiek od zawsze związany był z przyrodą, wśród niej wzrastał i czerpał z niej siłę i pożywienie oraz służyła jemu za ochronę. W czasach współczesnych mimo wielkiego postępu, rola przyrody się nie zmieniła. Las składa się z drzew i jest w nim najbogatszy zestaw wszelkich organizmów żywych, które stanowią o życiu na ziemi. Upamiętniając ślub czy inne istotne okoliczności w życiu człowieka posadzeniem drzewa dębu dbamy o przyrodę i środowisko nas otaczające, ale również pozostawiamy ślad po naszym ważnym wydarzeniu w postaci najbardziej bliskiej naturze – tak przed ośmioma laty powołanie do życia Lasu argumentował ówczesny nadleśniczy Nadleśnictwa Babki, Mieczysław Kasprzyk.

las nowożeńców

Ta idea nadal jest aktualna. – Od tamtego czasu posadziliśmy ponad 220 drzew. Zawsze są to dęby. Ze względu na swoją symbolikę, długowieczność i siłę. Kto może posadzić drzewo? Kto tylko zechce. Zgłaszają się do nas osoby, które chcą upamiętnić ważną chwilę w ich życiu. Najczęściej są to śluby, zaręczyny czy też narodziny dzieci. Nie brakuje też firm, chcących w jakiś szczególny sposób uświetnić konkretny jubileusz – mówi Anna Pankiewicz, która w Nadleśnictwie Babki nadzoruje projekt. Pierwszy Las powstał w leśnictwie Łękno. Tam już jednak miejsca nie ma. – Dlatego w tym roku , w październiku otwarty został drugi las, tym razem w leśnictwie Drapałaka. W tej chwili rośnie tam osiemnaście nowych drzew – dodaje.

las nowożeńcówfot. 2x Nadleśnictwo Babki

Sadzenie odbywa się dwa razy w roku, na wiosną oraz jesienią. Co należy zrobić, aby mieć swoje drzewo? Wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie Nadleśnictwa. Tam też znaleźć można wszystkie dodatkowe informacje. Sadzonki są przekazywane nieodpłatnie. Do każdego dębu wystawiony zostaje certyfikat zawierający podstawowe informacje o posadzonym drzewie wraz z jego współrzędnymi geograficznymi. Przy każdym dębie znajduje się też tabliczka z tekstem upamiętniającym dane wydarzenie. – Zainteresowanie naszym lasem jest spore. Jest też spora grupa osób, które regularnie odwiedzają swoje drzewa. To jednak nie dziwi, bo one przypominają im o ważnych wydarzeniach w ich życiu – mówi Anna Pankiewicz.

O Lesie Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych w Telewizji STK TUTAJ

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 listopada 2020