MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Można nocować w lesie

namiot w lesie

„Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu już od 1 maja 2021 roku do dyspozycji miłośników bushcraftu i surviwalu Lasy Państwowe udostępnią ponad 600 tysięcy hektarów w 425 nadleśnictwach. – Gwarantujemy, że nigdy nie zapomnisz nocy spędzonej w lesie i będziesz chciał nieustannie tu wracać. Bliskość przyrody, odgłosy nocy i niebywała harmonia… to tylko część leśnej przygody, która na Ciebie czeka – zapewnia rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu – Małgorzata Krokowska-Paluszak

– W każdym nadleśnictwie teren, gdzie można zanocować na dziko, liczy ok. 1500 ha. W jednym miejscu bez zgłaszania będzie mogło przenocować dziewięć osób nie dłużej niż przez dwie noce z rzędu – zdradza naczelnik Wydziału Edukacji i Promocji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Tomasz Maćkowiak. – Będą to miejsca, które są nie tylko piękne, ale również atrakcyjne przyrodniczo i mamy nadzieję, zaspokoją potrzeby najbardziej wymagających turystów. Oczywiście w zależności od warunków panujących w danym nadleśnictwie, będzie to różnie. Niekiedy będzie to 1500 ha w „jednym kawałku”, a czasami będzie to kilka mniejszych obszarów. Znajdą się też miejsca nad jeziorami, ale i takie w samym sercu lasu odległe od cywilizacji – dodaje Małgorzata Krokowska-Paluszak.

Wybierając się do „leśnego hotelu”, należy jednak pamiętać, że w lesie nie ma kranów, bieżącej wody, restauracji czy parkingu. Są za to wspaniała przyroda, dzikie zwierzęta czy owady i nie zawsze sprzyjające warunki atmosferyczne. Akcja „Zanocuj w Lesie” skierowana jest przede wszystkim do osób przygotowanych do bytowania w trudnych warunkach terenowych. – Te miejsca będą kompletnie dzikie. Cała idea nocowania na dziko w lesie opiera się na zasadach „leave no trace”, czyli nie zostawiaj po sobie żadnych śladów. Najważniejsze jest to, żeby miejsce nocowania pozostawić dokładnie w takim samym stanie, w jakim je znaleźliśmy – apeluje Tomasz Maćkowiak.

Więcej informacji i mapa z miejscami do nocowania TUTAJ.

namiot w lesieNamiot rozbity w lesie (fot. Maciej Chromy, ze strony Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 7 maja 2021