Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom ulegają terminy imprez

<< Cze 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Musimy dbać o pszczoły

ule w skansenie pszczelarstwa

Mało kto pewnie wie, że 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Święto to zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Słowenii. Data nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie tego dnia urodził się Anton Janšy, XVIII-wieczny pionier nowoczesnego pszczelarstwa, pochodzący właśnie ze Słowenii. Światowy Dzień Pszczół ma na celu przede wszystkim podkreślenie znaczenia tych owadów dla pozyskiwania żywności oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie coraz bardziej je dotykają.

O tym mało znanym święcie przypomniał m.in. Skansen i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu, posiadający certyfikat rekomendowanej atrakcji turystycznej powiatu poznańskiego. – Pszczołom możemy pomóc budując hoteliki dla samotnic, siejąc rośliny miododajne, a gdy susza doskwiera wykładając poidełko, czyli miseczkę z kamykami, mchem i patykami, z wodą w takiej ilości, by pszczoła mogła bezpiecznie się napić, nie ryzykując utonięcia – czytamy na stronie placówki, której część zewnętrzna jest już otwarta dla odwiedzających.

Dodajmy, że w Polsce występuje blisko 470 gatunków pszczół. Najbardziej znana jest pszczoła miodna. Niestety, w ostatnich latach te owady muszą się zmagać z coraz większymi zagrożeniami. Wynikają one przede wszystkim ze stosowania pestycydów oraz ze zmian wynikających ze sposobu użytkowania gruntów. Krótko mówiąc, największym problemem pszczół jest człowiek. A przecież z szacunków wynika, że ponad 87 procent gatunków roślin na świecie jest zapylanych właśnie przez pszczoły. Aż strach więc pomyśleć, co się stanie, jak ich zabraknie…

Na szczęście ten problem jest coraz bardziej zauważany. O pszczoły dba na przykład Komisja Europejska, która w ramach unijnej inicjatywy przeciwdziała spadkowi liczby dzikich zapylaczy na Starym Kontynencie. Część tych wysiłków polega na mapowaniu obecnych inicjatyw na rzecz dzikich zapylaczy w całej wspólnocie. My cieszymy się, że Komisja Europejska dostrzegła nasz wpis dotyczący Światowego Dnia Pszczół, o czym świadczy jego polubienie na naszym instagramie.

ule w skansenie pszczelarstwaFot. Skansen w Swarzędzu Facebook

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 20 maja 2020


Ogłoszenia Komunikaty

Archiwum