MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Muzeum… braku kultury

śmieci

Na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, od stycznia tego roku, działa Wolontariat WPN. Tylko przez pierwsze pół roku swojej pracy, osoby zaangażowane w ten projekt, zebrały i wywiozły z lasu 60 000 litrów śmieci. Czasami, wśród znajdowanych na łonie natury przedmiotów, trafiają się przedmioty ciekawe, osobliwe i zaskakujące. Zebrano je na wirtualnym Muzeum Wolontariatu WPN. – Wiele z tych znalezisk to zabytki i stanowią ozdoby prywatnych kolekcji. To przykłady kultury materialnej i braku kultury – czytamy na stronie.

Jednym z takich ostatnich „odkryć” była nietypowa butelka po piwie. – Podczas akcji sprzątania, w okolicy obecnej ulicy Wczasowej w Puszczykowie, znalazłem starą butelkę. Leżała 300 metrów od dawnej restauracji „Leśnej”. Poprosiłem członków grupy „Poznań – grupa eksploracyjna” o pomoc w identyfikacji znaleziska. Okazało sie, że jest to butelka po piwie z browaru Kretshmera „Bavaria” , „F.G. Kretschmer & Co G.m.b.H Posen”. Funkcjonował on w Poznaniu przy obecnej ulicy Grunwaldzkiej, do czasu I wojny światowej – mówi Piotr Rubisz, inicjator i pomysłodawca Wolontariatu WPN.

Co jeszcze można znaleźć w wirtualnym muzeum? Sporo jest butelek, czy to po oranżadzie czy też po mleku, pamiętających jeszcze lata 70-te minionego wieku, a nawet wcześniejsze. W lesie odnaleziono również fragment talerza z napisem „Landesversicherungsanstalt Wartheland” (Regionalne Biuro Ubezpieczeń Kraju Warty). – To także świadectwo minionej epoki. Kraj Warty to nazwa regionu zaanektowanego przez III Rzeszę. Jego namiestnikiem był Arthur Greiser, który w latach 1940-42 zbudował sobie rezydencję nad Jeziorem Góreckim. Z tego okresu pochodzi ów talerz – czytamy na stronie.

W kolekcjach sprzątających wolontariuszy są także stary nocnik emaliowany, szklana bańka lekarska z czasów PRL, musztardówki z tej samej epoki, żetony na telefon czy też model samochodu marki porsche włoskiej firmy Burago, o którym przed laty marzył chyba każdy młody chłopiec. Więcej znalezisk na stronie Wolontariatu WPN. Niestety, zdecydowana większość przedmiotów znajdowanych przez sprzątających lasy tak „atrakcyjna” już nie jest. Bo też najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że ludzie cały czas śmiecą i robią to jak najbardziej świadomie. I na nic się zdają apele czy też akcje edukacyjne… To po prostu kwestia kultury, a raczej jej braku. 

znaleziona butelkaZnaleziona butelka

stara pocztówkaByć może któraś z osób widocznych na starej pocztówce porzuciła ją w lesie (fot. Piotr Rubisz Facebook)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 30 listopada 2020