Relacje
Barokowo w Owińskach
Muzyka barokowa i pocysterskie klimaty wydają się połączeniem wręcz idealnym. Doskonale to widać i słychać na wydanym właśnie 90-minutowym wydawnictwie DVD z muzyką Christopha Graupnera, nagranym w kościele pw. św. Jana Chrzciciela oraz na dziedzińcu i w Parku Orientacji Przestrzennej w Owińskach.
Wrealizacji tego wyjątkowego wydarzenia udział wzięli: 15-osobowa orkiestra Ars Longa pod dyrekcją Eugeniusza Dąbrowskiego, złożona z doktorantów, studentów oraz absolwentów Akademii Muzycznej w Poznaniu, a także wybitni, światowej sławy soliści – Donald Maurice (viola d’amore) z Nowej Zelandii oraz Ewa Murawska (flet) i Marcin Murawski (altówka). Za reżyserię odpowiadała Anna Kochnowicz, autorka filmów dokumentalnych i laureatka wielu festiwali filmowych.
– To nie były tylko same nagrania, ale też nieodpłatne koncerty dla publiczności. W Owińskach grało nam się znakomicie. Pewnie dlatego, że współpracowaliśmy z osobami podzielającymi naszą pasję. Film ma spełniać kilka warunków. Nie tylko rejestrować dzieła konkretnych twórców, ale i edukować. Opowiadać o baroku w muzyce i architekturze, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego baroku. Scenariusz obejmował historię kościoła i klasztoru. Dzięki temu Owińska zostaną pokazane światu – mówi Marcin Murawski.
Co artyści zaprezentowali na koncertach i płycie DVD? – Przedstawiliśmy program złożony z dzieł dwóch kompozytorów, Christopha Graupnera i polskiego anonima… którego zidentyfikowaliśmy jako Jerzego Dobrzańskiego. W tym drugim przypadku był to „Koncert h-moll na violę d’amore i orkiestrę”– dodaje artysta. Christoph Graupner to przedstawiciel późnego baroku, swego czasu bardzo popularny i stawiany na równi obok takich twórców jak George Friedrich Händel, George Philipp Telemann czy też Jan Sebastian Bach. Niemiec pozostawił po sobie ponad dwa tysiące dzieł.
– Z czasem ten kompozytor został zapomniany, a dziś odkrywamy go na nowo. Wiele z jego koncertów, a napisał ich 44, czeka na zapisy fonograficzne. Dwa z nich zostały po raz pierwszy zrealizowane właśnie w Owińskach – mówi Marcin Murawski. Zdecydowanie mniej można powiedzieć o Jerzym Dobrzańskim. – Jego Koncert, napisany w latach siedemdziesiątych XX wieku w stylu barokowym na pewno nie odbiega poziomem od utworów Graupnera i był interesującym dopełnieniem programu, pokazującym także nasze rodzime dokonania na tym polu – dodaje.
Koncertowe DVD z Owińsk już wkrótce będzie dostępne na rynku. Pięciu fragmentów tej barokowej uczty można już wysłuchać na kanale Kiwi Polish Music na YouTube. Warto też dodać, że projekt był realizowany we współpracy z Ministerstwem Kultury Nowej Zelandii. Wsparły go również powiat poznański oraz Miasto Poznań.
Film z nagraniem można znaleźć TUTAJ