MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Na tropie murali

Murale to już nie tylko monumentalne obrazy naścienne reklamujące produkty, przedsiębiorstwa lub pewne wydarzenia, co często miało miejsce w czasach PRL-u. Obecnie stanowią one interaktywną sztukę uliczną – mają na celu przekazać istotne treści o charakterze kulturowym lub społecznym, a zarazem są świetnym narzędziem do wywoływania dialogu, czy wyrażenia emocji i myśli artysty. Na ulicach można spotkać zarówno wielkoformatowe, widoczne z daleka murale, jak i mniejsze, ukryte w zakamarkach podwórek.

W sobotę, 21 lipca na ulicach Poznania, odbył się spacer śladami jeżyckiego street artu. Uczestnicy mieli możliwość podziwiać relikty sprzed wieku, dzieła powstałe podczas Festiwalu Murali Outer Space z 2013 roku, a także murale w formie wierszy, namalowane zarówno przez światowych, jak i lokalnych artystów.

Jednym z punktów spaceru był zbieg ulic Kraszewskiego i Jackowskiego. – W tym miejscu może nie znajdziemy muralu, ale fajny pomysł na promocję Street Artu i upamiętnienia 100. rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na tym promocyjnym nośniku znajdziecie zdjęcie muralu w Buku. Został on wykonany w tak zwanej technice iluzorycznej, a przedstawia rozbrojenie niemieckiego pociągu – powiedział przewodnik spaceru po jeżyckiej sztuce ulicznej, Jan Kwiatkowski.

Jeden z punktów spaceru – banery u zbiegu ulic Jackowskiego i Kraszewskiego.

Powstańczy mural w Buku oraz…

…przykładowa jeżycka sztuka uliczna.

 

Redaktor: Anna Skalska
Opublikowano: 21 lipca 2018