MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Dookoła powiatowego świata

Na turystycznym szlaku

Luboński Szlak Architektury Przemysłowej

Do zobaczenia na szlaku! – to popularne pożegnanie rasowych wędrowców. A na jakich szlakach tematycznych mają szansę się spotkać turyści przemierzający okolice Poznania? Jednym z najważniejszych szlaków regionu jest Szlak Piastowski, który przypomina czasy pierwszych polskich władców. Na trasie łączącej dawne warownie w Poznaniu i Ostrowie Lednickim znajdują się Pobiedziska, gdzie funkcjonują aż dwie średniowieczne atrakcje. W Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego można obejrzeć ponad 30 kopii najciekawszych obiektów architektonicznych z Wielkopolski, a wizyta w sąsiadującym Grodzie Pobiedziska pozwala spróbować swych sił w walce wręcz i przy użyciu bojowych machin. Szlak Kulinarny Smaki Powiatu Poznańskiego uruchomiony w połowie 2021 roku ma zachęcać do odkrywania nieszablonowych miejsc na kulinarnej mapie powiatu poznańskiego.

Podpoznańskie hity
Najważniejsze atrakcje turystyczne okolic Poznania łączy Trasa Kórnicka. Ten szlak samochodowy w formie pętli pozwala dotrzeć z Poznania do kórnickiego zamku i arboretum, Muzeum Pałacu w Rogalinie, Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, Muzeum Przyrodniczego Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach oraz Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Ze Szreniawy blisko już do lasu między Dąbrówką a Sierosławiem, przez który przebiega Szlak Pamięci łączący zbiorowe mogiły ofiar hitlerowskich zbrodni.

Muzeum-Pracowania Arkadego Fiedlera w Puszczykowie-Trasa Kórnicka Muzeum-Pracowania Arkadego Fiedlera w Puszczykowie – Trasa Kórnicka (fot. Piotr Basiński)

Przez Puszczę Zielonkę
Rejon Puszczy Zielonki to obszar, na którym krzyżuje się kilka szlaków sakralnych. Najbardziej znany jest Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonki, łączący 12 zabytkowych świątyń o unikatowym wystroju i cennym wyposażeniu. Pomiędzy kościołami w Kicinie i Wierzenicy dodatkowo ustawiono drewniane, rzeźbione kapliczki Drogi Tajemnic Różańcowych (Wierzenica słynie też z Alei Filozofów). Charakterystyczna muszla to znak rozpoznawczy Wielkopolskiej Drogi Świętego Jakuba, która wiedzie z Gniezna do Głogowa, z kościołem świętego Jakuba w Murowanej Goślinie.

To miasto jako jedyne z Wielkopolski wchodzi w skład Cittaslow, czyli sieci miast dobrej jakości życia. Kolejnym trasą tematyczną Puszczy Zielonki jest Cysterski Szlak Rowerowy, którego kluczową atrakcją jest klasztor pocysterski w Owińskach. Całkiem niedawno listę sakralnych szlaków tematycznych uzupełniła sieć szlaków pielgrzymkowych do Dąbrówki Kościelnej. System obejmuje sześć tras, którymi co roku pątnicy wędrują na odpust do tamtejszego sanktuarium. Zdecydowanie odmienny charakter od wyżej wymienionych ma Szlak Legend Puszczy Zielonki. Tablice rozmieszczone w atrakcyjnych zakątkach, opowiadają historie o złotym tronie, śpiącym wojsku i dziesięć innych legend.

Szlakiem rzemiosła i przemysłu 
Swarzędzki Szlak Meblowy to trasa tematyczna, która przedstawia rozwój stolarstwa od niewielkich warsztatów rodzinnych aż po ogromne fabryki. Prawdziwym sercem szlaku jest ekspozycja Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki. O fabrykach, ale już o innym profilu działalności (fabryki drożdży, przetworów ziemniaczanych, nawozów mineralnych) mieszczących się w okazałych budynkach opowiada Luboński Szlak Architektury Przemysłowej. Obie trasy można zwiedzać korzystając ze specjalnie przygotowanych broszur albo podczas wycieczek z przewodnikiem, a po Luboniu prowadzi też dedykowana aplikacja.

Luboński Szlak Architektury Przemysłowej (fot. Piotr Basiński)

Miejskie trasy spacerowe
Miejska Trasa Turystyczna po Prawobrzeżnym Śremie prezentuje najciekawsze obiekty historycznej części miasta. Przy najważniejszych obiektach ustawiono plansze edukacyjne, a dodatkową atrakcją są półprzezroczyste tablice z archiwalnymi fotografiami przedstawiającymi dawną zabudowę oraz… mówiące pomniki. Starówkę w Buku można poznać, korzystając ze drukowanego przewodnika albo tablic, zamontowanych na zabytkowych obiektach. Nieco inaczej wygląda sprawa w Puszczykowie, gdzie rolę przewodnika po Szlaku Pereł Architektury oraz Szlaku Letniska Puszczykowo spełnia miejska aplikacja. Do listy tras tematycznych okolic Poznania niedawno dołączył Obornicki Szlak Tajemnic, łączący najciekawsze miejsca Obornik i okolicznych miejscowości.

Szlaki pełne przygód

Na terenie powiatu poznańskiego można przeżyć prawdziwą przygodę podczas poszukiwania skarbów wraz z TRAMPkiem i TeniSówką w ramach turystycznej gry terenowej. Jej uczestnicy aby otrzymać nagrodę muszą dostarczyć specjalną Kartę Przygody z pieczęciami potwierdzającymi przejście sześciu dowolnych “szlaków”. Na miłośników niedzielnych aktywności czekają przewodniki: Rowerzysty, Tropiciela oraz Pogromcy Duchów. Przemierzając rozległe tereny powiatu na rowerze, podziwiając najpiękniejsze widoki w parkach krajobrazowych czy też zagłębiając się w najciekawsze legendy związane z powiatem poznańskim można przeżyć niezapomnianą przygodę.

Piotr Basiński

Jest to kolejny tekst publikowany pod nazwą “Turystyczne PLOTki”, w ramach którego co miesiąc przybliżamy ofertę turystyczną gmin wokół Poznania. Kolejne teksty zaplanowano nie tylko na naszej stronie (wszystkie odcinki dostępne TUTAJ) oraz w “Prasowej17”, ale także na łamach informatorów samorządowych gmin członkowskich Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, na stronach internetowych gmin powiatu poznańskiego i portalu turystycznym www.poznan.travel

Synagoga w Buku Synagoga w Buku (fot. Piotr Basiński)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 6 sierpnia 2020