MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Na ul. Wąskiej będzie szeroko

– Jest bardzo wielu ludzi posiadających nieodkryte pasje. Od trzynastu lat pomagamy im się zaprezentować – mówi Marek Dudek, organizator festynu „Szeroko na Wąskiej”.

Po raz trzynasty na ulicy Wąskiej, tuż przy mosińskim rynku, spotkają się lokalni artyści z powiatu poznańskiego. Jak zapowiadają organizatorzy, choć najwięcej uczestników wywodzi się z gminy Mosina, to z pewnością nie zabraknie przedstawicieli niemal wszystkich pozostałych gmin powiatu. Każdy prezentować będzie swoje niezwykłe pasje. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy jest hasło „artystyczne okno”.

„Szeroko na Wąskiej” zaplanowane na ostatnią niedzielę lipca rozpocznie się o godz. 9.00 i potrwa do późnych godzin popołudniowych. – Pomysł na imprezę narodził się w 2005 roku. W Mosinie zawsze było wiele osób posiadających niezwykłe pasje i zainteresowania. Brakowało tylko możliwości wspólnego ich zaprezentowania. Dlatego powstało „Szeroko na Wąskiej” – wspomina Marek Dudek.

Na festynie każdego roku swoje dzieła prezentuje blisko 150 artystów. Organizatorzy deklarują, że liczba chętnych jest znacznie większa, lecz ulica Wąska nie pomieści dodatkowych wystawców. Wielu spośród nich gości tam corocznie od wielu lat. Do niemal legendarnych można luż zaliczyć koronki prezentowane przez Teodozję Ludwiczak oraz monety regionalne, tzw. Mosiny tworzone przez Witolda Wilhelma.

sznaw2016067

– „Mosiny” powstają od 2004 roku. Od tego czasu trafiły już w najdalsze zakątki świata; do Australii, Azji, a wraz z mosińskimi misjonarzami także do Afryki – wspomina pan Witold. Upamiętniają osoby szczególnie zasłużone dla regionu. Tego lata światło dzienne ujrzała moneta z wizerunkiem ks. Piotra Wawrzyniaka. – A długa kolejka następnych czeka na realizację – dodaje.

Mosina to zagłębie artystyczne powiatu. Stąd wywodzi się wielu twórców współpracujących z poznańskim Uniwersytetem Artystycznym. Jest tam też wiele utalentowanych osób zajmujących się sztuką wyłącznie amatorsko. Grono takich twórców skupia Pracownia Artystyczna w Rogalinku prowadzona przez Lucynę Smok.

Każdego roku podczas festynu „Szeroko na Wąskiej” prezentują oni swoje dokonania. W tej edycji zaprezentowane zostaną prace dziesięciu uczestników pleneru malarskiego w Czerniejewie. – „Szeroko na Wąskiej” to bardzo wyjątkowe miejsce, gdzie wszyscy twórcy czy kolekcjonerzy mogą nie tylko odkrywać nawzajem swoje talenty, lecz także mają czas i możliwość na wzajemne poznanie się, spotkanie i rozmowę – przyznaje pani Lucyna.

Ten festyn nie jest jednak kołem wzajemnej adoracji mosińskich twórców. Corocznie przyciąga liczną publiczność chcącą poznać dzieła i umiejętności lokalnych artystów. – Chcemy tymi pasjami zarażać jak najwięcej mieszkańców naszego regionu. Naszym celem jest przekonać ich, że każdy może być artystą – podsumowuje Marek Dudek.

Autor: Ziemowit Maląg

IMG_5734waska2017zapd

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 lipca 2017